Abdykacja Akihito. Cesarz Japonii odchodzi po 30 latach

Akihito, cesarz Japonii, który zasiada na tronie od ponad 30 lat abdykuje. To pierwszy taki przypadek od 200 lat. Tron przejmie po nim jego syn Naruhito.
Zobacz wideo

Panujący od prawie 30 lat Akihito wyraził wolę abdykacji w 2017 roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia. 23 grudnia 2018 roku cesarz skończył 85 lat.

Zamiar cesarza wywołał szok w kraju, ponieważ japońskie ustawodawstwo nie przewidywało takiej możliwości. Parlament Japonii, w czerwcu 2017 roku uchwalił jednak specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację.

Nowy cesarz

Akihito ustąpi we wtorek 30 kwietnia. Tym samym skończy się związana z jego panowaniem era Heisei. Dzień później - 1 maja - odbędzie koronacja jego najstarszego syna, księcia Naruhito. Era jego panowania została już określona jako Reiwa.

Akihito objął władzę po swoim ojcu - Hirohito i został 125. cesarzem Japonii, kontynuatorem nieprzerwanej od setek lat dynastii.

Japonia jest najstarszą monarchią świata. Wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato.

Cesarz Japonii pozbawiony jest jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno-religijnych oraz zadań zlecanych przez rząd.

DOSTĘP PREMIUM