Czym się różni komik od polityka? Abelard Giza: Komik musi być szczery

Coraz częściej na ważne funkcje państwowe i samorządowe wybierani są komicy. - Komik powinien być od komedii, a komedia powinna często coś negować, buntować się - mówił w TOK FM Abelard Giza. Jego zdaniem tam, polityka zabija komedię.
Zobacz wideo

W niedawnych wyborach prezydenckich na Ukrainie na komika Wołodymyra Zełenskiego zagłosowało ponad 73 procent wyborców. Jego zwycięstwo w drugiej turze było więc przytłaczające. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej, kiedy sondaże wskazywały go jako faworyta, wielu komentatorów wyrażało zdziwienie, że w wyścigu o tak poważną funkcję Ukraińcy stawiają na showmana.

Okazuje się jednak, że to coraz częstsza praktyka. Komicy, którzy wygrali wybory i zdobyli ważne funkcje, to m.in. były burmistrz Rejkiawiku Jón Gnarr, szef współrządzącej Włochami partii Beppe Grillo, prezydent Gwatemali Jimmy Morales i burmistrz Erywania Hayk Marutian.

Sceptycznie do tego trendu nastawiony jest popularny polski komik i stand-uper Abelard Giza. Jego zdaniem, polityka i satyra to sfery, których nie da się połączyć. - Komikiem się przestaje być i zaczyna się być politykiem. Polityka zabija komedię - mówił w TOK FM.

Jak zauważył, polityk może wystąpić w komediowym show, tak jak Barack Obama czy Robert Biedroń, jednak to tylko "fajny, kolorowy PR", a polityk musi podejmować decyzje, które "dotyczą całego miasta, kraju, Europy, świata". - Nie wiem, czy to dobrze, że komik wygrywa jakieś wybory. Komik powinien być od komedii, a komedia powinna często coś negować, buntować się - mówił Giza.

W tym zawodzie liczy się szczerość

Podkreślił, że w zawodzie komika, w przeciwieństwie do polityki, niezbędna jest szczerość, bo publiczności nie da się oszukać, że żart jest śmieszny - to musi ją faktycznie rozbawić.

- Cechy, które mają komicy, nagle stały się popularne wśród wyborców. Nie dlatego, że komicy jakoś się zmienili, ale dlatego, że polityka się bardzo zepsuła - zauważyła prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz.

- Świat poszedł w kierunku szybkości, lekkości, trochę płycizny. Dlatego że jest tyle bodźców, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać się nad czymś na dłużej. (...) Nagłówki, internet, teledyski. Wszystko jest szybkie, cięte, skaczące. I my też lubimy ludzi, którzy mówią szybko, opowiedzą żart, zamachają - ocenił Abelard Giza.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Abelard Giza o komikach u władzy: Polityka zabija komedię
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 19 razy 13

  Cóż, p.Rezydent Duda to postać komiczna i nic się na to nie poradzi, ten pajac jest twarzą Polski. Gorzej, że zupełnie serio rządzi Polską postać tragikomiczna, żałosny acz niebezpieczny staruszek z misją zbawienia Polski.

 • alex.wawa

  Oceniono 10 razy 4

  Abelard, kurna, jakbyś z Górskim i kolegami założyli partię komików jak kiedyś Rewiński, to byście się w cuglach do sejmu dostali i to z niemałym procentem głosów :))

 • justas32

  Oceniono 6 razy 2

  Panie Abelardzie - zagłosuję na Pana. Najlepiej niech się Pan podłączy do Polska Fair Play ...

 • szehterozaurusreks

  Oceniono 4 razy 2

  na ukrainie wyznaczyliśmy komika to i w polin możemy bo my możemy wszystko

 • matamzimu

  Oceniono 3 razy 1

  oj tam, nie powiesz abelardzie że nie przyszło ci do głowy - a czemu nie spróbować? przecież gorszy od tych patałachów co są u koryta nie jesteś. ludzie chcą szczerości. wolą to niż to smętne piedrolenie czopków wielorazowego użytku - jesteście super damy wam kasę.... ale tam kiedyś jak będziemy pamiętać. nie - nie ma kasy bo poszły na koks i dziwki ale wyluzujcie żona mnie chwyciła za morde i coś tam ogarniam bo przetrzeźwiałem. napadniemy na czechosłowacje czy coś. potem się przeprosi.
  albo spotkanie abelarda z trumpkiem i putasem - ja bym to z chęcią zobaczył. nawet na płatnym kanale.
  twarz (rozpoznawalną) masz, kadry są (ziomków z kabaretów poupychasz - uwierz oni się też nadają)- abelard na prezydenta.
  hasło wyborcze - pokaż dupe !!!
  masz mój głos ;)

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 7 razy 1

  dziwne że nie zauważył jednej prawidłowości w Polsce

  ze po dojściu do władzy PIS, kabarety (skądinąd znakomite), maja wielką konkurencję ze strony PISowskich polityków

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Przyomnijmy slowa pierwszego ministra pracy lepiej nie bedzie za to smieszniej i tego sie mniej wiecej trzymali w kolejnych odslonach tej praodii panstwa.

 • van Koski

  Oceniono 2 razy 0

  Osobiście nie znam człowieka lecz bardzo go go lubię szczególnie słuchać facet jest przekomiczny. Na Ukrainie wygrał komik, Abelard startuje na prezydenta

 • baby1

  Oceniono 4 razy 0

  Problem w tym, że współcześni politycy prześcigają się w komizmie, więc jak już mają nami rządzić komicy, to lepiej zamiast amatorów brać zawodowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX