Silne trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei. Ostrzeżenie przed tsunami

Do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 doszło we wtorek w Papui Nowej Gwinei - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS.

Wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Kolejny wstrząs

Amerykańska służba geologiczna USGS 5 maja podała, że wschodnią część Papui-Nowej Gwinei nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,2. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na Morzu Salomona w odległości 66 km od miasta Lae, hipocentrum na głębokości 127 km.

W ocenie USGS nie było zagrożenia tsunami w tym regionie. Lae jest drugim co do wielkości miastem Papui Nowej Gwinei.

Papua-Nowa Gwinea. Pacyficzny pierścień ognia

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

W trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło Papuę-Nową Gwineę pod koniec lutego 2018 r., a miało magnitudę 7,5, zginęło łącznie 67 osób.

Do najtragiczniejszej w skutkach aktywności sejsmicznej doszło w tym kraju przed 21 laty. W 1998 roku południowa część Papui-Nowej Gwinei została zniszczona przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 oraz tsunami, w wyniku którego śmierć poniosło około 2200 osób.

DOSTĘP PREMIUM