Izrael. Polski ambasador Marek Magierowski zaatakowany w Tel Awiwie

Aresztowano mężczyznę, który zaatakował w wtorek ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk
Zobacz wideo

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie - poinformowała izraelska prasa. Napastnika aresztowano.

Sprawa została zgłoszona policji oraz MSZ Izraela.

Jak napisał w środę w wydaniu internetowym dziennik "Jerusalem Post", do stojącego przed ambasadą Magierowskiego podszedł mężczyzna, który rzucił się na niego i zaczął na niego krzyczeć. Ambasador nie był w stanie zrozumieć, co mówił napastnik, poza słowami "Polak, Polak" - pisze dziennik, powołując się na relację dyplomaty.

Mężczyzna podejrzany o napaść został aresztowany, jak informuje dziennik, po ok. 90 minutach od ataku.

W związku z atakiem na Marka Magierowskiego ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari została wezwana na środę do MSZ. Poinformowała o tym rzeczniczka polskiego resortu spraw zagranicznych - Ewa Suwara.

Atak na Magierowskiego. Komentarz premiera

Do wydarzenia odniósł się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu @mmagierowski jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli" - napisał.

- Rząd oczekuje ukarania sprawców ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego - oświadczył w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, "trudno oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich dniach była prowadzona brudna gra wokół problematyki" dotyczącej restytucji mienia.

Jak mówił "w tę grę wpisuje się zmiana składu delegacji rządowej z Izraela", która miał przybyć w poniedziałek do Polski. Strona polska odwołała rozmowy powołując się właśnie na zmianę w ostatniej chwili składu delegacji, który miały sugerować - jak podało MSZ - że rozmowy koncentrować by się miały na kwestii restytucji mienia.

Atak na Magierowskiego. Z mediów do dyplomacji

Marek Magierowski jest ambasadorem RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej, w latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2-15-2017 pracował z kolei w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w której pełnił funkcję dyrektora biura prasowego. 

Zanim Marek Magierowski zaangażował się w politykę, był dziennikarzem. Pracował m.in. z tygodnikiem "Newsweek Polska", "Forum" i dziennikiem "Rzeczpospolita", gdzie w latach 2006-2011 był zastępcą redaktora naczelnego.

TOK FM PREMIUM