Donald Trump uderza w Huawei. Prezydent USA podpisał specjalne rozporządzenie

Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.
Zobacz wideo

Prezydent Donald Trump, podpisując rozporządzenie, powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

Podpisane w środę rozporządzenie nie wymienia żadnej konkretnej firmy, wprowadza natomiast stan "zagrożenia bezpieczeństwa narodowego". Powszechnie jest odbierane jako skierowane przeciwko chińskiemu gigantowi teleinformatycznemu Huawei. Departament Handlu przy współpracy z innymi agendami rządowymi ma w ciągu 150 dni opracować szczegółowy plan wprowadzenia w życie rozporządzenia prezydenta.

USA kontra Huawei

Napięcia na linii władze Stanów Zjednoczonych-Huawei trwają od dawna. USA podejrzewa, że sprzęt i oprogramowanie chińskiego koncernu może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.

Według komunikatu Białego Domu rozporządzenie, podpisane w środę przez Donalda Trumpa, ma na celu "ochronę Ameryki przed zagranicznymi adwersarzami, którzy aktywnie i w coraz większym stopniu wykorzystują słabe strony infrastruktury i usług technologii teleinformatycznych na szkodę Stanów Zjednoczonych i ich ludności". Komunikat precyzuje, że sekretarz handlu będzie miał prawo "blokowania transakcji stwarzających nieakceptowalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego".

Podkreśla się, że Trump wydał rozporządzenie w okresie zaostrzającej się wojny handlowej USA z Chinami, kiedy obie strony nakładają karne cła na towary drugiej strony. Rozporządzenie będzie kolejnym krokiem zaostrzającym tę wojnę - uważają analitycy.

Czytaj też: Dlaczego nie ufamy chińskim firmom technologicznym? "Pewnych kwestii Huawei nigdy nie wyjaśnił">>>

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył wcześniej, że spodziewane posunięcie Trumpa będzie "nadużyciem uprawnień" i zmierzać do "wyeliminowania chińskich firm z wolnej gry sił rynkowych pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego.

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na "czarnej liście", która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń chińskiego koncernu na rynku amerykańskim.

TOK FM PREMIUM