Spitsbergen. Nie żyje dwoje Polaków, którzy uczestniczyli w wyprawie Polskiej Akademii Nauk

Nie żyje dwoje Polaków, którzy uczestniczyli w 41. Wyprawie Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergenie.

"Z wielkim żalem informujemy, że podczas wycieczki w góry w rejonie fiordu Hornsund zginęło dwoje uczestników 41. Wyprawy Polarnej IGF PAN. Wstrząśnięci tą tragiczną śmiercią dwojga młodych ludzi, przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzicom Ani i Michała, a także ich rodzinom i bliskim" - zapisano w komunikacie dyrekcji instytutu, który zamieszczono na Facebooku. 

Jak poinformował w specjalnym komunikacie urząd gubernatora norweskiego archipelagu, odnaleziono ciała dwojga Polaków, którzy w piątek udali się na wycieczkę. Szybko rozpoczęto akcję poszukiwawczą.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry" - napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Spitsbergen. Polska Stacja Polarna Hornsund

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego położona jest w południowej części Spitsbergenu. Placówka została założona w 1957 roku, a od 1978 r. funkcjonuje w cyklu całorocznym i jest jedynym całorocznym polskim obserwatorium w Arktyce.

W Stacji Polarnej Hornsund może pracować jednocześnie ponad 30 osób.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM