Google wymierza cios w Huaweia. Internetowy gigant ogłosił, że odetnie chińską firmę od swoich usług
Decyzja Alphabet Inc, czyli konglomeratu i holdingu stworzonego przez spółkę Google (która też wchodzi w jego skład) jest związana z wcześniejszą, środową (15 maja), decyzją Departamentu Handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z nią firm na tzw. czarną listę. Firmy, które się na niej znalazły muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.
Dodatkowo, prezydent USA Donald Trump także 15 maja podpisał rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.
Decyzja Google'a może mieć dla Huaweia poważniejsze skutki
Obecni posiadacze smartfonów firmy Huawei stracą bowiem dostęp do aktualizacji należącego do Google'a systemu operacyjnego Android. Ale decyzję amerykańskiej firmy odczują przede wszystkim potencjalni właściciele wypuszczanych na rynek nowych smartfonów - bo nie będzie w nich dostępu do sklepu Google'a i oferowanych przez niego aplikacji, na przykład poczty Gmail czy serwisu YouTube. A to oznacza, że Huaweiowi grozi całkowita utrata klientów na rynkach poza Chinami.
Huawei ma zachować dostęp jedynie do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego.
Reuters zaznacza jednak, że jeszcze w piątek (17 maja) pojawiły się informacje, iż Departament Handlu USA może okresowo złagodzić restrykcje nałożone na Huawei, by umożliwić amerykańskim firmom współpracującym z chińskim koncernem w sferze rozwiązań oraz infrastruktury "przestawienie się" i "funkcjonowanie bez zakłóceń".
Na obecnym etapie - zaznacza agencja - trudno oszacować szkody, jakie przyniesie Huawei decyzja Departamentu Handlu o objęciu chińskiej firmy restrykcjami. Spółka jest w trakcie definiowania potencjalnych strat i utraconych korzyści.
Specjaliści od telekomunikacji mobilnej twierdzą jednak, że bez logistycznego wsparcia firm amerykańskich w tym - spółek wchodzących w skład konglomeratu Alphabet Inc. - funkcjonowanie Huawei na rynkach światowych raczej nie będzie możliwe.
Google zapewnia, że ich krok to wyłącznie dostosowanie się do decyzji amerykańskiej administracji.
Huawei z kolei na jednym ze swoich profili na Twitterze zwraca uwagę na płynące z zakazu wprowadzonego przez Departament Handlu negatywne skutki dla amerykańskich firm.
DOSTĘP PREMIUM
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- Ratownicy sprowadzili wyczerpanego narciarza. Akcja TOPR po zamknięciu Tatr
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
- Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat
- Irański reżim boi się tańca. "Jest uważny przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą