Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. Rozwiązał parlament

Wołodymir Zełenski oficjalnie został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. Jego pierwszą decyzją - jako głowy państwa - było rozwiązanie Rady Najwyższej, czyli ukraińskiego parlamentu.
Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski złożył przysięgę w parlamencie, dokąd przybył, idąc pieszo przez przylegający do niego park, witając się ze zgromadzonymi tam ludźmi i robiąc sobie z nimi zdjęcia.

"Każdy z nas jest prezydentem"

- Każdy z nas jest prezydentem. Nie 73 procent, którzy na mnie głosowali, lecz całe 100 procent Ukraińców - powiedział w swojej mowie inauguracyjnej. - To nie jest tylko moje zwycięstwo, jest to zwycięstwo nas wszystkich. I jest to nasza wspólna szansa. Nie tylko ja przyjąłem dziś przysięgę, złożył ją każdy z nas. Od dziś każdy z nas niesie odpowiedzialność za państwo - przekonywał.

Zełenski zaznaczył, że wśród pilnych spraw do załatwienia na Ukrainie jest poprawa standardów życiowych, podwyższenie płac i emerytur oraz budowa infrastruktury.

- Chcę zacytować amerykańskiego aktora (Ronalda Reagana - PAP), który został świetnym amerykańskim prezydentem: "rząd nie rozwiązuje naszych problemów. Rząd jest naszym problemem". Nie rozumiem naszego rządu, który rozkłada ręce i mówi mi, że niczego nie można zrobić. To nieprawda. Możecie. Możecie wziąć kartkę, długopis i zwolnić swoje miejsca dla tych, którzy będą myśleli o przyszłych pokoleniach, a nie o nadchodzących wyborach - oznajmił.

Prezydent Ukrainy rozwiązał parlament

Prezydent ogłosił także, że rozwiązuje obecny ukraiński parlament. - Bardzo was proszę o przyjęcie ustawy likwidującej immunitet poselski, ustawy o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacenie się i o przyjęcie nowej ordynacji wyborczej. Macie na to dwa miesiące. Rozwiązuję Radę Najwyższą (parlament) ósmej kadencji -  oświadczył Zełenski.

- Dzisiejsza decyzja musi zostać teraz opublikowana w specjalnym prezydenckim dekrecie, ale jeszcze przed tym wymagane jest spotkanie z szefami wszystkich frakcji parlamentarnych - mówił w TOK FM korespondent "Gazety Wyborczej" na Ukrainie Piotr Andrusieczko.

Taki zabieg otworzy drogę do rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Jeżeli rzeczywiście nastąpi opublikowanie takiego dekretu, to przyspieszone wybory parlamentarne odbędą się jeszcze w lipcu - podał Andrusieczko.

Showman pokonał Petra Poroszenkę

Wołodymir Zełenski - showman i producent telewizyjny - wygrał II turę wyborów prezydenckich, zdobywając 73 proc. poparcia. Na jego rywala, odchodzącego prezydenta Petra Poroszenkę, głosowało zaledwie niecałe 25 proc. wyborców.

DOSTĘP PREMIUM