Świat w obliczu katastrofy klimatycznej. Ile czasu zostało i co możemy zrobić? [10 WAŻNYCH PODCASTÓW]

Naukowcy przekonują, że zmiany klimatu i ich skutki, to nie jest odległa perspektywa. Mają dotknąć osoby, które mają teraz 50 lat i z pewnością następne pokolenia. Na antenie TOK FM ten temat poruszany jest często i z wielu perspektyw - zapraszamy do słuchania podcastów!

Jak przekonują eksperci, pierwsze oznaki zmian można obserwować już teraz - wpływają  na nasze zdrowie, na jakość naszego życia, na migracje ludności. W TOK FM mówił o tym m.in znany ekolog Radosław Gawlik.

Fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski wyjaśniał w TOK FM, na czym polegają zmiany klimatyczne i czy zagrażają one ludzkości.

Prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk przekonywał w TOK FM, że jeżeli rządzący nie zajmą się tematem zmian klimatycznych, pokolenie naszych dzieci będzie zmagało się z licznymi problemami.

- Poziom mórz zacznie się podnosić, będziemy mieć bardzo dużo wezwań sztormowych w na północy. Powoli będą zalewane kolejne obszary, stracimy Hel, systematycznie będziemy tracili coraz więcej rejonów, aż w końcu będziemy mieli plażę koło Płocka - wymieniał.

Polska powinna całkowicie odejść od węgla do 2030 r. - z takim apelem wystąpili ostatnio działacze organizacji ekologicznych. Pomysł ten popiera też duża część społeczeństwa. Jednak w naszym kraju od wielu lat ponad 80 proc. energii pochodzi ze spalania węgla. Co gorsza, w ostatnich latach odsetek energii pochodzącej odnawialnych źródeł spadł, a powinien rosnąć. Politycy unikają tego tematu, choć kampania wyborcza trwa. Jaka przyszłość czeka polską energetykę? I czy każdy z nas może jakoś zaangażować się w nieuniknioną zmianę polityki energetycznej kraju?

Młodzi nie czekają bezczynnie

Extinction Rebellion to aktywiści, którzy organizują  pokojowe, choć czasem radykalne protesty, które mają zwrócić uwagę społeczeństw na zagrożenie związane z ocieplaniem się klimatu.

Głośno było o zakończonych niedawno protestach w Londynie, gdzie protestujący przez kilka dni blokowali ulice doprowadzając do komunikacyjnego chaosu. Nowe komórki Extinction Rebellion powstają na całym świecie, również w Polsce.

- Susze, które się u nas dzieją, albo susza w Syrii, która spowodowała napływ uchodźców, to wszystko są efekty zmian klimatycznych. To nie jest ogólnodostępna informacja, nie jesteśmy o tym edukowani - mówił w TOK FM Maciej Wereszczyński z Extinction Rebellion.

Parlament Europejski wprowadza zmiany

Czy zakazy stosowania niektórych plastikowych przedmiotów wprowadzane przez Parlament Europejski poprawią stan środowiska na świecie, skoro dotyczą tylko Europy? - Dyrektywa mówi też o recyklingu. Recykling nie jest rozwiązaniem problemu. W skali świata udaje nam się odzyskać zaledwie 10 proc. plastikowych opakowań. Nawet jeśli dyrektywa mówi o wzroście recyklingu. Nawet jeśli na terenie UE dołożymy wszelkich starań, żeby to wzmocnić to nie jest to remedium na problem o skali o której teraz rozmawiamy - mówiła Katarzyna Guzek.

Zmiany w świecie mody

Tzw. szybka moda to znak naszych czasów. Szybko zmieniające się trendy i kolekcje mają sprawić, że będziemy częściej kupować ubrania i krócej je nosić. Jednak to zjawisko powoduje też ogromne problemy, przede wszystkim ekologiczne. Produkcja ubrań, ich transport, pranie, a wreszcie utylizacja - wszystko to stanowi rosnące zagrożenie dla środowiska. Jak sobie z nim próbują radzić producenci ubrań i startupy? I dlaczego każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, jaką odzież czy obuwie kupuje? O tym opowiedzą Kasia Gola i Anna Pięta. Uwaga - trzecia część audycji dostępna tylko online, w formie podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (67)
Świat w obliczu katastrofy klimatycznej. Ile czasu zostało i co możemy zrobić?
Zaloguj się
 • para_sucha

  Oceniono 17 razy 7

  Hindusi wywalają do oceanu tony śmieci, w dodatku większość ciężkiego przemysłu z "pierwszego świata" przeniosło się tam, nie przestrzegając przy tym żadnych norm środowiskowych. Tymczasem lewak w Europie wypije piwo przez eko-słomkę i myśli, że w ten sposób uratuje świat. Urocze.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 5 razy 5

  Nic nie możemy zrobić, bo "radykalna zmiana stylu życia" nie ma szans na powodzenie.
  Pozdrowienia dla progenitur.

 • seczytam

  Oceniono 9 razy 5

  Prawda jest taka, że gufno się zrobi bez ograniczenia i to drastycznego przyrostu naturalnego w Afryce, Indiach i krajach islamu. Tylko że dla michnikoidów mówienie o tym to rasizm, więc zamiast wytyczyć kierunek działań, będą tylko pudrować syfa.

 • jack_flash

  Oceniono 10 razy 4

  "Poziom mórz zacznie się podnosić, będziemy mieć bardzo dużo wezwań sztormowych w na północy. Powoli będą zalewane kolejne obszary, stracimy Hel, systematycznie będziemy tracili coraz więcej rejonów, aż w końcu będziemy mieli plażę koło Płocka - wymieniał..." - a obok leci wideo o tym, ze za 100 lat Polska bedzie sucha jak wior. To w koncu jak?
  "Extinction Rebellion to aktywiści, którzy organizują pokojowe, choć czasem radykalne protesty, które mają zwrócić uwagę społeczeństw na zagrożenie związane z ocieplaniem się klimatu." - to dlaczego drogie Misie, daliscie Chinom wolna reke do 2030 roku? UK to przeciez znikome emisje w skali globalnej.
  Tutaj ciekawy wpis kilka dni temu w jednym z dziennikow kanadyjskich- -
  "I recall my first encounter with intellectual activism in the '70s and '80s, while at university.
  Then the push was for Canada and the world to adopt Russian nuclear reactor technology.
  People from behind the iron curtain who were concerned that those reactors were primitive Gen I reactors
  that never should have been scaled up were frowned upon and even reported to the Soviet Embassy.
  At that time Canada was building Gen III reactors and France was largely going to Gen III reactors. T
  hen Chernobyl caught fire and those same intellectual activists reversed course on ALL reactors.
  Only France stayed the course on Gen III reactors, while Japan scaled back development but left the Fukushima Gen II reactor in service,
  as should not have happened.
  Today France creates one tenth of the CO2 per Kilowatt-hour of energy than does Germany and has never had a nuclear incident.
  Most other countries, like Germany, largely reverted to coal, particularly China and India.
  So now we are told that we have a CO2 crisis by the very imbeciles that hamstrung perfectly reasonable nuclear programs across the globe.
  In fact, the US had already developed Gen IV nuclear reactors, which burn nuclear waste by the late 1970s.
  HOW DARE imbeciles lecture anybody about a planet on fire. The whole lot of these idiots should be apologizing for the mess they helped create"

 • tom goll

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiście na zdjęciu PGE Elektrownia Bełchatów. Mało kto wie, że gdyby jej teraz zabrakło, wszyscy swoje laptopy i komory ładowaliby knotami od świeczek....

 • polsilver100

  Oceniono 11 razy 3

  I znów jest pretekst żeby ludziom sięgnąć do kieszeni

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 3

  Lodówki, pralki, samochody... kiedyś norma było, że służyły 10-15 lat

 • kopandol

  Oceniono 2 razy 2

  Jakiś problem z tą zmianą klimatu jest ? Bo ja nie widzę.
  9 miliardów ludzi żre, sra i produkuje miliardy ton gówna (z czego większość produkuje tylko to).
  Przy okazji wytwarza miliardy ton śmieci, na których potem siedzi i napier...a w smartfona.
  Więcej ludzi i smartfonów, a będzie jeszcze śmieszniej !!!
  I zaprawdę powiadam Wam, przyjdzie dzień sądu i Ziemia otrząśnie się z robactwa jak kundel z pcheł, i przyjdzie Pan.....
  O kuźwa - nie przyjdzie bo już nie będzie nikogo , kto w niego wierzy......

 • slon2002

  Oceniono 12 razy 2

  W dwóch słowach: Globalne Ocipienie. Dziennikarze są najlepszymi klimatologami a dziennikarki wiedzą dokładnie, co to jest klimakterium.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX