Świat w obliczu katastrofy klimatycznej. Ile czasu zostało i co możemy zrobić? [10 WAŻNYCH PODCASTÓW]

Naukowcy przekonują, że zmiany klimatu i ich skutki, to nie jest odległa perspektywa. Mają dotknąć osoby, które mają teraz 50 lat i z pewnością następne pokolenia. Na antenie TOK FM ten temat poruszany jest często i z wielu perspektyw - zapraszamy do słuchania podcastów!

Jak przekonują eksperci, pierwsze oznaki zmian można obserwować już teraz - wpływają  na nasze zdrowie, na jakość naszego życia, na migracje ludności. W TOK FM mówił o tym m.in znany ekolog Radosław Gawlik.

Fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski wyjaśniał w TOK FM, na czym polegają zmiany klimatyczne i czy zagrażają one ludzkości.

Prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk przekonywał w TOK FM, że jeżeli rządzący nie zajmą się tematem zmian klimatycznych, pokolenie naszych dzieci będzie zmagało się z licznymi problemami.

- Poziom mórz zacznie się podnosić, będziemy mieć bardzo dużo wezwań sztormowych w na północy. Powoli będą zalewane kolejne obszary, stracimy Hel, systematycznie będziemy tracili coraz więcej rejonów, aż w końcu będziemy mieli plażę koło Płocka - wymieniał.

Polska powinna całkowicie odejść od węgla do 2030 r. - z takim apelem wystąpili ostatnio działacze organizacji ekologicznych. Pomysł ten popiera też duża część społeczeństwa. Jednak w naszym kraju od wielu lat ponad 80 proc. energii pochodzi ze spalania węgla. Co gorsza, w ostatnich latach odsetek energii pochodzącej odnawialnych źródeł spadł, a powinien rosnąć. Politycy unikają tego tematu, choć kampania wyborcza trwa. Jaka przyszłość czeka polską energetykę? I czy każdy z nas może jakoś zaangażować się w nieuniknioną zmianę polityki energetycznej kraju?

Młodzi nie czekają bezczynnie

Extinction Rebellion to aktywiści, którzy organizują  pokojowe, choć czasem radykalne protesty, które mają zwrócić uwagę społeczeństw na zagrożenie związane z ocieplaniem się klimatu.

Głośno było o zakończonych niedawno protestach w Londynie, gdzie protestujący przez kilka dni blokowali ulice doprowadzając do komunikacyjnego chaosu. Nowe komórki Extinction Rebellion powstają na całym świecie, również w Polsce.

- Susze, które się u nas dzieją, albo susza w Syrii, która spowodowała napływ uchodźców, to wszystko są efekty zmian klimatycznych. To nie jest ogólnodostępna informacja, nie jesteśmy o tym edukowani - mówił w TOK FM Maciej Wereszczyński z Extinction Rebellion.

Parlament Europejski wprowadza zmiany

Czy zakazy stosowania niektórych plastikowych przedmiotów wprowadzane przez Parlament Europejski poprawią stan środowiska na świecie, skoro dotyczą tylko Europy? - Dyrektywa mówi też o recyklingu. Recykling nie jest rozwiązaniem problemu. W skali świata udaje nam się odzyskać zaledwie 10 proc. plastikowych opakowań. Nawet jeśli dyrektywa mówi o wzroście recyklingu. Nawet jeśli na terenie UE dołożymy wszelkich starań, żeby to wzmocnić to nie jest to remedium na problem o skali o której teraz rozmawiamy - mówiła Katarzyna Guzek.

Zmiany w świecie mody

Tzw. szybka moda to znak naszych czasów. Szybko zmieniające się trendy i kolekcje mają sprawić, że będziemy częściej kupować ubrania i krócej je nosić. Jednak to zjawisko powoduje też ogromne problemy, przede wszystkim ekologiczne. Produkcja ubrań, ich transport, pranie, a wreszcie utylizacja - wszystko to stanowi rosnące zagrożenie dla środowiska. Jak sobie z nim próbują radzić producenci ubrań i startupy? I dlaczego każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, jaką odzież czy obuwie kupuje? O tym opowiedzą Kasia Gola i Anna Pięta. Uwaga - trzecia część audycji dostępna tylko online, w formie podcastu!

TOK FM PREMIUM