Donald Trump z wizytą w Japonii. Kilka godzin wcześniej kraj nawiedziło trzęsienie ziemi

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybył w sobotę do stolicy Japonii -Tokio - z czterodniową wizytą państwową. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się nowym cesarzem Naruhito. Kilka godzin przed przyjazdem amerykańskiego prezydenta, Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi.
Zobacz wideo

W drodze do Japonii z pokładu samolotu Air Force One Trump napisał w piątek na Twitterze, że "oczekuje na uhonorowanie w imieniu Stanów Zjednoczonych Jego Królewskiej Mości Cesarza Japonii" oraz, że w trakcie wizyty omówi kwestie handlowe i dotyczące bezpieczeństwa regionalnego z premierem Japonii Shinzo Abem, którego nazwał "swoim przyjacielem".

Trump wraz z małżonką Melanią zostali powitani w sobotę na lotnisku Haneda w Tokio przez szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono, ambasadora USA w Japonii Williama F. Hagerty'ego i innych oficjeli - podała agencja Associated Press. Następnie amerykański prezydent udaje się na kolację z przedstawicielami biznesu do rezydencji ambasadora.

Audiencja u cesarza w poniedziałek

Audiencję u intronizowanego 1 maja cesarza Naruhito, którego era panowania otrzymała nazwę Reiwa, czyli Piękna Harmonia, przewidziano na poniedziałek. Trumpowie razem pojawią się w pałacu cesarskim.

W programie wizyty przewidziano dwustronne rozmowy o handlu i polityce wobec Korei Północnej z japońskim premierem. Trump ma z Abem rozegrać również partię golfa.

Zaplanowano także walki sumo, które prezydent USA będzie oglądał na żywo w towarzystwie japońskich gospodarzy.

Na wtorek przewidziano zaś inspekcję japońskiego niszczyciela śmigłowcowego klasy Izumo, znajdującego się od marca 2015 roku na wyposażeniu Morskich Sił Samoobrony Japonii. Prezydent USA ma odwiedzić główną bazę VII. floty, która wchodzi w skład sił morskich USA na Pacyfiku, w japońskim porcie Yokosuka.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Kilka godzin przez przyjazdem do tego kraju prezydenta USA Donalda Trumpa wschodnią część kraju nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.

Amerykańskie służby geologiczne USGS poinformowały, że nie wydano ostrzeżenia przez tsunami oraz że na razie nie odnotowano żadnych zniszczeń materialnych.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Chiba w prefekturze o tej samej nazwie, około 60 km na południowy wschód od Tokio, na głównej japońskiej wyspie Honsiu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM