Potężne trzęsienie ziemi w Peru

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy północną i środkową część Peru. Amerykańskie służby geologiczne informują o wstrząsach o magnitudzie 8, peruwiańskie służby mówią, że zarejestrowano wstrząsy o magnitudzie 7,2.

Ziemia zatrzęsła się około 180 km na wschód od miasta Moyobamba na głębokości 105 km - podały USGS, na które powołuje się Reuters. W stolicy kraju, Limie, ludzie wybiegli ze swoich domów ze strachu. W wielu miastach Amazonii odnotowano przerwy w dostawie prądu - podaje agencja Associated Press.

Do trzęsienia ziemi doszło ok. godz. 2.40 nad ranem czasu lokalnego, 80 km na południowy wschód od miejscowości Lagunas i 158 km na północny wschód od większego miasta Yurimaguas.

Na razie nie ma informacji na temat ewentualnych ofiar ani poważnych zniszczeń. Trzęsienia ziemi, które występują blisko powierzchni, generalnie powodują większe zniszczenia - wskazuje AP.

Pomoc poszkodowanym niosą strażacy. Pokazują też skalę zniszczeń. Na zdjęciach publikowanych na Twitterze widać zniszczone budynki, gruz na ulicach. To najprawdopodobniej pierwsze zdjęcia z terenów dotkniętych przez nocny kataklizm.

Zdjęcia publikowane przez peruwiańskich strażaków pochodzą m.in. z położonego w największym regionie kraju - Loreto - miasta Yurimaguas.

Peru położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.

DOSTĘP PREMIUM