Austria. Parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza

To efekt politycznego skandalu, jaki wybuchł wokół byłego już wicekanclerza i lidera koalicyjnej Wolnościowej Partii Austrii Hansa-Christiana Strachego. W połowie maja media ujawniły nagranie wideo, na którym Strache miał oferować państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach.

Wotum nieufności - nawet w przypadku takiej afery - to dla austriackiej polityki ewenement. W historii II Republiki Austrii nie było do tej pory sytuacji, aby wotum nieufności zakończyło się sukcesem. Było 50 prób wotum nieufności, ale najczęściej kończyło się to roszadą personalną, wymianą wicekanclerza - oceniała w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz w TOK FM dr Justyna Miecznikowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Po dzisiejszych wydarzeniach, Sebastian Kurz okazał się najkrócej urzędującym austriackim kanclerzem. - Jeszcze nigdy tak krótko kanclerz nie był u władzy. To jest o tyle ciekawe, że przez długi czas uważało się go za złote dziecko polityki - tłumaczyła dr Justyna Miecznikowska. Dodała, że myśli, iż Kurz do polityki jeszcze powróci. To okaże się jednak po przyspieszonych wyborach parlamentarnych, które odbędą się najprawdopodobniej we wrześniu.

Koalicja rządowa OeVP i FPOe rozpadła się z powodu afery taśmowej z Ibizy, która skompromitowała polityków tej drugiej partii. Na opublikowanych na tydzień przed eurowyborami nagraniami ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni FPOe pierwsze miejsce w wyborach, uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM