Papież Franciszek: Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali
O sprawie Maciela, zmarłego w 2008 roku, Franciszek mówił w wywiadzie dla telewizji meksykańskiej, którego zapis opublikował we wtorek Watykan.
Papież zdementował pojawiające się sugestie, jakoby polski papież miał podczas spotkania z ówczesnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary kardynałem Josephem Ratzingerem zablokować postępowanie w sprawie kapłana z Meksyku. Kard. Ratzinger miał wtedy powiedzieć, że "wygrała druga strona".
Franciszek podkreślił, że Jana Pawła II nie było na tym spotkaniu kierownictwa Kurii Rzymskiej i szefów jej urzędów na temat sprawy Maciela.
- Jana Pawła II tam nie było - zapewnił. Następnie dodał: "Także Jan Paweł II był czasem wprowadzany w błąd, to pewne". Tak było - dodał - w przypadku skandalu w Kościele w Austrii.
Odnosząc się do postępowania prowadzonego przez kard. Ratzingera wobec Maciela, Franciszek ocenił, że był on "odważny".
- Także Jan Paweł II był. Należy zrozumieć pewne zachowania Jana Pawła II, bo pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny, gdzie panował komunizm - dodał papież.
Podkreślił: "Panowała mentalność obronna. Musimy to dobrze zrozumieć, nikt nie może wątpić w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę". - Był wielki, był wielki - oświadczył Franciszek.
Kardynał Dziwisz podziękował Franciszkowi
Próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których był on i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych – napisał we wtorek w oświadczeniu były metropolita krakowski i osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.
"Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że położył kres próbom zniesławienia Papieża Polaka mówiąc o tym, że nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II" - podkreślił kard. Dziwisz.
W oświadczeniu napisał także, że św. Jan Paweł II „był pierwszym papieżem, który w sposób systemowy wprowadził ochronę dzieci i młodzieży w Kościele”.
Zaznaczył, że to za pontyfikatu Jana Pawła II i zgodnie z jego wolą Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła dochodzenie w sprawie oskarżeń dotyczących Maciela Delgollado, założyciela Legionistów Chrystusa. W grudniu 2004 roku wysłano ówczesnego promotora sprawiedliwości, a dziś arcybiskupa, Charlesa Sciclunę z jeszcze jednym prawnikiem do Meksyku i Stanów Zjednoczonych, by przeprowadzili dochodzenie. Kard. Dziwisz dodał, że było ono prowadzone po śmierci Jana Pawła i na początku pontyfikatu Benedykta XVI mógł w tej sprawie zapaść wyrok.
W oświadczeniu kard. Dziwisz wymienia także inne działania podjęte przez Jana Pawła II, m.in. list, który papież skierował w 1993 r. do amerykańskich biskupów, a w którym przypomniał słowa z Ewangelii św. Mateusza, że ewangeliczne słowo „biada” ma szczególne znaczenie wobec przypadków zgorszenia, zwłaszcza najmłodszych, a „dla tego, który sieje zgorszenie, lepiej byłoby mieć wielki kamień młyński zawieszony na szyi i utonąć w głębinach morza”.
Rok później w 1994 r. - jak przypomina były papieski sekretarz - Jan Paweł II wydał indult (zezwolenie na odstąpienie od przepisów prawa kanonicznego – PAP) dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych, który miał na celu wprowadzenie większej ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwem wykorzystywania, a dwa lata później rozszerzył go na Kościół w Irlandii.
„W 2001 r. Ojciec Święty wprowadził w Kościele restrykcyjne normy prawne, które kolejni papieże uaktualniali. Przełomowe znaczenie miał dokument "Sacramentorum sanctitatis tutela" (O ochronie świętości sakramentów) oraz normy "O najcięższych przestępstwach". Jan Paweł II podniósł wiek ochrony osób małoletnich do 18. roku życia. Ponadto zobowiązał każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania Kongregacji Nauki Wiary wszystkich przestępstw przeciw małoletnim” - napisał kard. Dziwisz.
Przypomniał też przemówienie do biskupów amerykańskich z kwietnia 2002 r., w którym Jan Paweł II jednoznacznie podkreślił swoje stanowisko w tej sprawie pisząc: „Ludzie muszą wiedzieć, że w stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby nieletnich”.
Kard. Dziwisz napisał, że w celu zbadania życiorysu Jana Pawła II przesłuchano 122 świadków, w tym także niezwiązanych z Kościołem katolickim oraz sporządzono 2414 stron dokumentacji procesowej, a jego świętość potwierdziło swoim autorytetem dwóch papieży: beatyfikował go Benedykt XVI, a kanonizował papież Franciszek.
-
Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Netanjahu zrobił krok w tył ws. reformy sądów. "To może być tylko taktyczna przerwa"
-
Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
- "Sukcesja" to "brutalna diagnoza" naszych czasów. "Liczą się pieniądze i władza, reszta to kwiatek do kożucha"
- "W Pałacu Elizejskim trwa gorączka". Francja w ogniu protestów. Czy Macron zrezygnuje z reformy?
- Finlandia krok bliżej NATO. Węgierski parlament podjął decyzję
- "Miał kiepską rękę do ludzi". Hołownia szczerze o Janie Pawle II. "Menadżerem był fatalnym"
- Przegląd prasy: zrozumieć upadek Silicon Valley Bank. Słówka i zwroty z newsów z CNN czy CNBC