Julian Assange trafił do więziennego szpitala. "Dramatyczna utrata wagi"

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange, z powodu gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia, został przeniesiony na oddział szpitalny podlondyńskiego więzienia Belmarsh. Odsiaduje tam karę 50 tygodni więzienia.
Zobacz wideo

WikiLeaks, cytowany przez telewizję Sky News, przekazał, że są "poważne obawy" co do stanu Assange'a w związku z "dramatyczną utratą wagi" podczas siedmiu tygodni, jakie spędził dotąd w więzieniu. W związku z jego stanem komunikacja z nim jest teraz utrudniona. Przywołano wypowiedź prawnika Assange'a, Pera Samuelsona, który w zeszłym tygodniu po spotkaniu ze swoim klientem powiedział, że "nie było możliwe prowadzenie z nim normalnej rozmowy".

- Decyzja władz więzienia o przeniesieniu (Assange'a) na oddział szpitalny mówi sama za siebie - zaznaczył WikiLeaks.

Julian Assange. Jego ekstradycji chce Szwecja i USA

Julian Assange przez siedem lat ukrywał się przed brytyjskimi i szwedzkimi organami ścigania w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. 11 kwietnia został aresztowany i obecnie odsiaduje wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem.

Ekstradycji Assange'a domaga się Szwecja w związku z zarzucanym Australijczykowi gwałtem i napaścią seksualną. Wydania go chce także USA, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi. Chodzi o opublikowanie przez WikiLeaks kilkuset tysięcy tajnych depesz amerykańskiej dyplomacji na temat interwencji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie.

W zeszłym tygodniu ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange'owi, m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę Stanów Zjednoczonych.

Na dziś w Londynie zaplanowane jest rozprawa w sprawie amerykańskiego wniosku o ekstradycję Assange'a - podała Sky News.

DOSTĘP PREMIUM