Ponad 750 tys. wniosków o prawo pozostania w Wielkiej Brytanii po brexicie. Najwięcej od Polaków

Brytyjski rząd otrzymał od obywateli krajów Unii Europejskiej mieszkających w Zjednoczonym Królestwie ponad 750 tys. wniosków o przyznanie prawa pozostania i pracy w tym kraju po brexicie. Ponad 100 tys. z tych wniosków napłynęło od polskich obywateli.
Zobacz wideo

W Wielkiej Brytanii mieszkają obecnie ponad 3 miliony obywateli z krajów UE, dla których wyjaśnienie ich przyszłej sytuacji po brexicie jest żywotną sprawą.

Szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Sajid Javid, wypowiadając się w tej sprawie, oświadczył w czwartek: "Obywatele Unii Europejskiej są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami i kolegami, którzy tak wiele uczynili dla naszego kraju. Niezależnie od tego, jak zakończy się sprawa brexitu, pragniemy, aby pozostali". Dodał, że jak dotąd pragnienie skorzystania z prawa do pozostania wyraziło 750 tys. osób.

Najwięcej wniosków od Polaków

Polacy, według agencji Reuters, która powołuje się na oficjalne dane rządowe, stanowią największą grupę deklarującą chęć pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Wyraziło ją dotąd 103 200 osób. Następne grupy to Rumuni - 89 900 osób, Włosi - 70 800, Portugalczycy - 52 400 i Hiszpanie - 41 800.

Javid określił liczbę 750 tys. jako "niezwykle pozytywną" i wyraził nadzieję na osiągnięcie w najbliższych miesiącach "jeszcze większego sukcesu".

Największa liczba wniosków o prawo pozostania w Wielkiej Brytanii napłynęła z Anglii - 573 000, następnie ze Szkocji - 31 400, Walii - 9 300 oraz Irlandii Północnej - 6 500.

Termin składania rejestracji upływa 31 grudnia 2020 roku, ale może zostać przedłużony o pół roku w razie osiągnięcia przez brytyjski rząd porozumienia z UE w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty.

Według ostatnich ustaleń z liderami 27 pozostałych państw członkowskich Wielka Brytania powinna opuścić Unię najpóźniej 31 października. Intencją rządu pozostaje jednak jak najszybsze opuszczenie Wspólnoty - najlepiej jeszcze przed końcem czerwca.

DOSTĘP PREMIUM