Prezydent Ukrainy ma nową rzeczniczkę. Została wybrana w konkursie ogłoszonym na Facebooku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował na swoją nową rzeczniczkę dziennikarkę Julię Mendel, która została wyłoniona spośród czterech tysięcy kandydatów w konkursie, ogłoszonym wcześniej na Facebooku.
Zobacz wideo

Dekret w tej sprawie Zełenski wydał w poniedziałek. - Być wybraną spośród czterech tysięcy kandydatów to ogromny sukces. Bycie rzecznikiem prezydenta Ukrainy jest także wielkim honorem i odpowiedzialnością. Będziemy działać z możliwie największą otwartością - napisała Mendel na swoim facebookowym profilu.

Ogłoszenie na Facebooku

Zełenski ogłosił konkurs na swojego rzecznika 1 maja. - Jeśli znasz co najmniej trzy języki (ukraiński i angielski są obowiązkowe), jeśli masz jakieś doświadczenie w pracy w dziennikarstwie czy sferze publicznej, jeśli gotów jesteś do pracy 24/7, wyślij swoje CV pod adres, który pojawi się pod pierwszym komentarzem do tego wideo. I zaczniemy robić to razem - zachęcał w nagraniu opublikowanym w sieciach społecznościowych.


32-letnia Mendel urodziła się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukończyła kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki i jest doktorem nauk filologicznych.

Mendel pracowała jako dziennikarka kilku ukraińskich stacji telewizyjnych i była przedstawicielką dziennika The New York Times na Ukrainie. Pisała m.in. dla polskiego dwumiesięcznika „New Eastern Europe” („Nowa Europa Wschodnia”), „World Affairs Journal” i „Spiegel Online”. Ukończyła m.in. Warszawską Letnią Akademię Euroatlantycką .

Wołodymyr Zełenski, showman i producent telewizyjny wygrał w kwietniu drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie, uzyskując ponad 73 proc. poparcia.

DOSTĘP PREMIUM