Polscy naukowcy wyślą na Księżyc koparkę. Urządzenie będzie pozyskiwać pył księżycowy

Misja polskich naukowców z PAN będzie częścią większego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zadaniem stworzonej przez nich koparki będzie pozyskiwanie wierzchniej warstwy Księżyca. Posłuży ona do produkcji wody.
Zobacz wideo

Za sześć lat pracę na Księżycu ma rozpocząć koparka, projektowana przez ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Będzie dostarczać pył księżycowy do urządzenia, które  przetworzy go na wodę i tlen. Testy koparki rozpoczną się w lipcu w Warszawie.

W 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać pierwszą w historii misję testową (Lunar ISRU), której celem będzie pozyskanie lokalnych zasobów Księżyca. Kluczowym zadaniem będzie wyprodukowanie z nich wody i tlenu w urządzeniu, które znajdować się będzie na powierzchni Srebrnego Globu.

W projekcie bierze udział zespół z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN w Warszawie.

"Rozwijamy nasz własny projekt małej koparki księżycowej, której zadaniem będzie pozyskanie pyłu księżycowego" - opowiada lider przedsięwzięcia, Gordon Wasilewski z CBK PAN. W lipcu w Warszawie odbędą się jej testy.

Dragon przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czas na kolejne testy

Księżyc. Polska koparka będzie transportować regolit

CBK PAN wchodzi w skład jednego dwóch międzynarodowych konsorcjów (koordynuje je belgijska firma Space Applications Services), pracujących nad samobieżnymi maszynami, które miałyby pozyskiwać zasoby księżycowe.

Pylasta, wierzchnia warstwa księżyca (tzw. regolit) może być ważnym elementem dla przyszłych misji załogowych na Srebrnym Globie. Pył ten składa się głównie z tlenu, krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, glinu i magnezu.

Dlatego regolit będzie można wykorzystać nawet do stworzenia struktur mieszkalnych - można go podgrzewać, tworząc bardzo twarde i wytrzymałe materiały budowlane. Ze względu na obecność w pyle krzemu, rozważa się również wykonanie z niego paneli fotowoltaicznych.

Jednak planowany na 2025 rok eksperyment Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie polegać na czymś innym. 

"Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody - ważny składnik dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu" - opisuje Wasilewski.

"Nasza koparka ma wielokrotnie pozyskać i przekazać regolit, a przy tym wszystkim zgromadzić informacje geologiczne, które pozwolą nam jeszcze dokładniej zaprojektować ten proces w większej skali" - dodaje naukowiec.

TOK FM PREMIUM