Co naprawdę wydarzyło się w Czarnobylu? Posłuchaj podcastów o jednej z największych katastrof nuklearnych

Czy popularny serial HBO dokładnie opisuje zdarzenia z Czarnobyla? Ile osób zmarło w ich skutek i czy promieniowanie nadal jest tam groźne? Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla? To wszystko i więcej w podcastach TOK FM.

Serial HBO "Czarnobyl" bije rekordy popularności i zbiera fantastyczne recenzje. Wielu widzów traktuje go jako dokument, który mówi prawdę o wydarzeniach z kwietnia 1986 roku i kolejnych miesięcy. Czy słusznie?

Dr Paweł Sekuła, historyk, kulturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki "Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie" opowiadał w rozmowie z Karoliną Lewicką o tym, co wydarzyło się w elektrowni w Czarnobylu w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, a także kilka godzin wcześniej. Chodzi o eksperyment, który w serialu określany jest jako test bezpieczeństwa.

Miejsce katastrofy nuklearnej, która wydarzyła się w kwietniu 1986 roku, od dawna przyciąga turystów.

Paweł Mielczarek ze Strefy Zero, firmy organizującej wycieczki do Czarnobyla, mówił w TOK FM, że na początku jeździli tam pasjonaci, którzy chcieli zgłębić temat. Ale na przestrzeni lat profil ten bardzo się zmienił.

- Teraz jeżdżą ludzie, którzy usłyszeli coś o Czarnobylu, zainteresowało ich to, a znudziło ich już leżenie na plaży. Interesuje ich poświęcenie jednego tygodnia, żeby poznać coś ciekawego - tłumaczył.

Jak dodał, na tego rodzaju wycieczki jeżdżą nawet kobiety w ciąży.

Ile osób umarło w wyniku katastrofy - 30 czy 300 000? Czy promieniowanie sprzed trzech dekad nadal jest groźne? Wątpliwości wyjaśni Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, specjalista od wpływu promieniowania na ludzki organizm.

Serial nie tylko próbuje zrekonstruować przebieg katastrofy w Czarnobylu, ale oddaje też nastrój i emocje tamtych dni. Robi to z kilku perspektyw. Najważniejszą z nich jest opowieść Walerija Legasowa, fizyka jądrowego, który uczestniczył w opanowywaniu kryzysu po wybuchu. To postać prawdziwa, ale mamy też wątki fabularne. Posłuchaj więcej o produkcji HBO.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
Co naprawdę wydarzyło się w Czarnobylu? Posłuchaj podcastów o jednej z największych katastrof nuklearnych
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawostka!
  "Британская сценаристка Карла Мэри Свит раскритиковала создателей нового сериала HBO «Чернобыль» за отсутствие в нем темнокожих актеров."
  Brytyjska scenarzystka Carla Mary Swet skrytykowała twórców nowego serialu HBO "Czarnobyl" za brak w nim ciemnoskórych aktorów.
  ??? - Pocziemu wy uznali czyli ja szpion, ja charaszo gawariu ruski, wodku pju...? - U nas daragoj tawariszcz szpion, niejgrow wobszcze niet!
  Dowcip? Nie!
  Otóż w Rosji odnalazł się człowiek o ciemnym kolorze skóry, który jako młody człowiek służący w armii został wysłany do gaszenia elektrowni w Czarnobylu (zabezpieczenie inżynieryjne).
  Ten człowiek nazywa się Igor Chiriak.
  "Игорь Хиряк".
  Brzmi jakby ktoś wymyślił, prawda?
  A fakt autentyczny.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 3

  Czy obok podcastów są też nadcasty? Czy obok indie rocka (chyba pies z kulawą nogą o nim nie pamięta) był też chiny rock i japonia rock?

 • witek7205

  Oceniono 6 razy 2

  zapłać za podcasty o jednej z najlepszych katastrof.
  Nie dziękuję. Wolę poczytać gdzie indziej bez reklam i bez opłat

 • b0sy

  Oceniono 1 raz 1

  posłuchaj podcastów o jednej z najlepszych katastrof nuklearnych :)

 • romikus

  Oceniono 5 razy -1

  Elektrownie jądrowe są bezpieczne.Dobrze byłoby żeby jedną wybudowano pod Warszawą, niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego.Warszawiacy mieliby tani prąd. Warszawa to stolica i duże miasto i elektrownia jądrowa im się należy.

 • michus00

  Oceniono 2 razy -2

  Leczcie wasze chore głowy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX