Co Donald Trump powiedział po spotkaniu z Andrzejem Dudą? Najważniejsze punkty

Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich; rząd polski stworzy tę infrastrukturę bez dodatkowych kosztów dla rządu amerykańskiego, będą to koszty poniesione przez Polskę - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump.
Zobacz wideo

Donald Trump mówił na konferencji prasowej, że w deklaracji podpisanej wspólnie z Andrzejem Dudą, Polska i USA są nie tylko powiązane partnerstwem strategicznym, ale także wspólnymi wartościami, celami, a także silną przyjaźnią. - Nasze narody łączy historia i cywilizacja - szanujemy prawo, wartości człowieka, jednostki, wartości, takie, jak rodzina, wolność - podkreślił Trump.

- Przez miniony wiek polscy patrioci, ramię w ramię walczyli o naszą niepodległość, naszą wolność i nasz styl życia. Kiedy odwiedziłem ostatnio Polskę z dumą witałem weteranów Powstania Warszawskiego i wspominałem ich niezwykłą odwagę wobec tyranii faszystowskiej. Dzisiaj chcemy uczcić ofiary, tych wszystkich, którzy nas poprzedzali, chroniąc niepodległości i wzmacniając niezwykły sojusz polsko-amerykański - mówił.

Więcej żołnierzy USA w Polsce

Prezydent USA wskazywał, że we wspólnej deklaracji zapisano, że USA i Polska będą czynić dalsze wysiłki na rzecz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. - Polska wkrótce zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich. Rząd polski stworzy tę infrastrukturę bez dodatkowych kosztów dla rządu amerykańskiego, będą to koszty poniesione przez Polskę - oświadczył.

- Dziękujemy prezydentowi Dudzie, jak i narodowi polskiemu za partnerstwo z Polską na rzecz wspólnego bezpieczeństwa - powiedział Trump.

Polska w programie bezwizowym "tak szybko, jak to możliwe"

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie prezydentów Polski i USA Donald Trump odniósł się do sprawy wiz. - Gratuluję Polsce postępu zwłaszcza jeżeli chodzi o kryteria zniesienia wymogu wizowego. Nasze kraje podpisały porozumienie służące zwalczaniu poważnych przestępstw i podjęcia koniecznych działań na rzecz dołączenia Polski do tego programu bezwizowego. Ale jeszcze pewne kroki powinny być podjęte - podkreślił.

- Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe i byłoby to bardzo istotne. Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służby bezpieczeństwu krajowemu - oświadczył Trump.

Polski kupi 32 myśliwce F-35

- Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - takich, jakie widzieliśmy właśnie przelatujące nad Białym Domem. Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu; przeleciał nad Białym Domem i nieomalże zatrzymał się w powietrzu. Pomyślałem: czy coś się stało? Nie za szybko leci. Ale był to po prostu element akrobacji, jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - powiedział Trump.

Pogratulował też Andrzejowi Dudzie działań na rzecz "wzmocnienia obronności Polski".

Andrzej Duda zaprosił Trumpa do Polski

Podczas konferencji prasowej przed Białym Domem w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Trumpowi za zaproszenie do USA. - Razem z żoną chcemy podziękować panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i jego małżonce Melanii za zaproszenie do Waszyngtonu, za możliwość odbycia kolejnej w ciągu ostatnich 10 miesięcy oficjalnej wizyty w USA w Białym Domu - oświadczył Andrzej Duda.

Jak dodał, w sposób jednoznaczny pokazuje to, jak bardzo bliskie i dobre są dzisiaj kontakty pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. - Wszyscy mamy nadzieję, że odwiedzi nas pan prezydent w Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej - powiedział polski prezydent.

TOK FM PREMIUM