Michel Platini aresztowany. Chodzi o korupcję przy przyznaniu Katarowi prawa organizacji Mistrzostw Świata

Michel Platini został aresztowany w ramach dochodzenia w sprawie domniemanej korupcji przy przyznawaniu Katarowi praw do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku - informuje francuski "Mediapart".

Michel Platini miał zostać przewieziony do Biura Antykorupcyjnego Policji Sądowej (OCLCIFF), gdzie ma zostać przesłuchany. Wcześniej "The Telegraph" informował, że Platini miał spotkać się z katarskimi przedstawicielami tuż przed głosowaniem, które zadecydowało o wyborze Kataru na organizatora mistrzostw świata w 2022 roku. Informację podaną najpierw przez francuskie media potwierdził w rozmowie z Agencją Reutera przedstawiciel francuskich organów sądowych.

Michel Platini był w przeszłości szefem UEFA. Znany jest też jako jeden z najlepszych francuskich piłkarzy w historii.

Katar otrzymał prawa organizacji mundialu w 2010 roku. 29 stycznia 2013 roku francuski magazyn "France Football" opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji MŚ 2022. Zdaniem dziennikarzy magazynu katarscy szejkowie "kupili" prawa do organizacji Mistrzostw m.in. za obietnice zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain F.C. 

Problemy Michela Platiniego

Prokuratura bada możliwe nieprawidłowości przy wyborze organizatora mundialu w 2022 roku. Istnieją podejrzenia, że mogło dojść do przekupienia członków Komitetu Wykonawczego FIFA w zamian za oddanie głosu na Katar.

Od 2015 roku Platini jest wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej, ponieważ cztery lata wcześniej przyjął w niejasnych okolicznościach dwa miliony franków szwajcarskich od ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera, obecnie również zawieszonego.

Początkowo kara Platiniego miała trwać osiem lat, ale została później skrócona do czterech i kończy się w październiku 2019 roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Michel Platini aresztowany. Chodzi o korupcję
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 3 razy -1

    Standardowy przypadek neoliberalnego pokolenia ktorego jedynym haslem bylo 'follow the money' Karlizm tego pokolenia zaczyna niestety wylazic bokiem spoleczenstwom zachodu. Przyznal impreze panstwu ktore jest kolejnym idealem neoliberalizmu w ktorym nie wystepuje prawo pracy dla budowlancow z Azji, cos takiego wystepuje jedynie dla obywateli Kataru, w zasadzie wzorzec neoliberalizmu waskie grupy majace prawo eksploatowac masy pracujace z pelna neoliberalnym blogoslawienstwem najwyzszego prawa, prawa do wolnosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX