Wielka radość na ulicach Stambułu. Tysiące ludzi świętowało porażkę Erdogana

Tysiące mieszkańców Stambułu wyległo w niedzielę wieczorem na ulice, celebrując zwycięstwo kandydata opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej, Ekrema Imamoglu, w wyborach burmistrza największej metropolii Turcji.
Zobacz wideo

 - Ludzie płaczą, ściskają się, grają na różnych instrumentach - tak sytuację, panującą na głównej ulicy jednej ze stambulskich dzielnic, opisała 30-letnia Elyul.

Na Twitterze pojawiło się wiele krótkich filmów pokazujących grupy ludzi tańczących w miejskich parkach, śpiewających popularne tureckie piosenki oraz skandujących wyborczy slogan Imamoglu: “Her sey cok guzel olacak” (Wszystko będzie dobrze).

W parku Kuglu w dzielnicy Beylikduzu, gdzie Imamoglu mieszka i której był uprzednio burmistrzem, na zwycięskim wiecu powyborczym zgromadziły się tłumy.

- Przyszliśmy tu nieść pokój. Przyszliśmy tu, aby się nawzajem kochać. Nie obchodzi nas, co kto nosi ani jak żyje. Przyszliśmy tu, żeby wszystkich przytulić. Zbudujemy demokrację i sprawiedliwość. Obiecuję, że zbudujemy przyszłość - zwrócił się do nich Imamoglu, stojąc na dachu autobusu, którym jeździł podczas swojej kampanii wyborczej.

Erdogan znowu przegrywa

Przypomnijmy: partii tureckiego prezydenta Recepa Erdogana nie udało się przejąć władzy w Stambule. W powtórzonych wyborach na nowego burmistrza miasta zwyciężył kandydat opozycji - Ekrem Imamoglu, pokonując reprezentującego rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju Binalego Yildirima.

Opozycyjny kandydat już raz zwyciężył z byłym premierem lojalnym wobec prezydenta Recepa Erdogana. W marcu podczas wyborów samorządowych wygrał z przewagą 13 tysięcy głosów. Ale wynik zakwestionowała partia rządząca i sam prezydent - a Wysoka Komisja Wyborcza powołując się na nieprawidłowości przy urnach - anulowała wynik i zarządziła nowe głosowanie.

Jednak wczorajsza powtórka tylko powiększyła przewagę Ekrema Imamoglu do ponad 700 tysięcy głosów - a na wieść o wstępnych wynikach tysiące mieszkańców Stambułu wyszło świętować na ulice. Tym razem Erdogan uznał porażkę swojego kandydata i pogratulował zwycięzcy. Imamoglu zadeklarował z kolei chęć rozmowy i współpracy z prezydentem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wielka celebracja na ulicach Stambułu. Ludzie świętują porażkę Erdogana
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Świat oprzytomniał juz po kryzysie z 2008 roku, upadku Lehman Brothers, i postanowił zacząc się bogacic. Warunkiem bogacenia się jest jednak spokój i wzajemne zaufanie. Zaufanie Stanów Zjednoczonych, banków amerykańskich, amerykańskich funduszy inwestycyjnych (oczywiście przy aprobacie Niemiec i Francji) do reszty świata. Turcy zawiedli USA i juz odczuwają tego skutki. Jedzą trawę i popijają deszczówką, ich gospodarka wisi na turystyce, wystarczy ledwo na przezycie zimy. Iran za wszelką cenę próbuje wylezc z tej dziury w której tkwi od 40 lat. W Turcji juz nie chcą Erdogana, w Czechach juz nie chcą Babiśa, na Węgrzech Orbana, jednak tam jeszcze nie ma opozycji. Czas na Kaczyńskiego. Ameryce i Europie z takimi rezimami jest nie po drodze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Konstantynopol to jednak mimo wszystko Europa, atsre chrzescanskie kupowane obecnie przez islam miasto.

 • rbik53

  Oceniono 1 raz -1

  .
  Stambuł pokazuje, że i u nas PiS razem z tym ich kurduplem można wykopać na Kamczatkę.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX