Rekordowe upały nadciągają do Europy. W Polsce powyżej 40 stopni

Europa szykuje się na falę upałów. W Polsce najgorętsza ma być środa. Czy pobity zostanie dotychczasowy rekord temperatury, który odnotowano niemal 100 lat temu w Prószkowie (na Opolszczyźnie). IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia.
Zobacz wideo

Synoptycy ostrzegają nie tylko przed upałem, ostatni tydzień czerwca może przynieść nawałnice, burze z gradem, a nawet trąby powietrzne.

Pobity może zostać dotychczasowy rekord temperatury, który odnotowano niemal 100 lat temu w Prószkowie. Odnotowano wtedy 40,2 st. Celsjusza.

Ostrzeżenia od IMGW przed upałami

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem sięgającym na razie 34 st. Celsjusza - na Opolszczyźnie, większej części Dolnego Śląska oraz w południowej części Pomorza Zachodniego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami do 32 st. obowiązuje w południowych powiatach województwa dolnośląskiego. Oba ostrzeżenia obowiązują od wtorku 25 czerwca od godz. 12.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Bardzo ciepło już od poniedziałku

W komunikacie prasowym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że w poniedziałek temperatura powietrza na południowym zachodzie miejscami wyniesie 29 st., a na pozostałym obszarze wyniesie od 24 st. do 27 st. We wtorek ma być jeszcze cieplej, na południowym zachodzie już upalnie - temperatury mogą wynieść ok. 32 st. Kulminacja upału nastąpi w środę, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do ok. 35 st. 

IMGW podkreśla, że pogoda będzie wpływać niekorzystnie na sytuację hydrologiczną. Do czwartku prognozowane są głównie stabilizacja oraz spadki stanu wody na rzekach w Polsce. Na niektórych stacjach, w szczególności w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim przepływy są poniżej poziomu tzw. średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej.

Fala upałów w Europie

To będzie jedna z najbardziej intensywnych fal gorąca w tej dekadzie - podkreślają synoptycy we Włoszech i wyjaśniają, że największe temperatury mają być notowane w centralnej i północnej części kraju. Upały nadchodzą po kilku dniach gwałtownych burz i gradobicia. Na północy zginęła jedna osoba, a ponad 50 zostało rannych.

Kulminacja upałów spodziewana jest we Włoszech w dniach 27-29 czerwca. Temperatura 37-40 stopni Celsjusza zapowiadana jest dla Rzymu (dziś w stolicy Włoch prognozowane jest 36 stopni) , Turynu, Mediolanu, Bolonii, Aosty, Modeny, Mantui, Florencji, a także dla kilku miast na Sardynii. Nocą temperatury mają spaść do 24-27 stopni.

Meteorolodzy zaznaczają, że na północy Włoch oczekiwane są temperatury, jakich nigdy dotąd tam nie zarejestrowano.

30% taniej na 30-stopniowe upały - teraz Dostęp Premium TOK FM w promocyjnej cenie!

Paryż szykuje się na rekordy gorąca

Również Francja spodziewa się w najbliższych dniach fali gorąca. Jak napisano na portalu Le Figaro, od poniedziałku notowane mają być temperatury od 35 do 40 stopni, a miejscami ten "symboliczny próg" może zostać przekroczony. Synoptycy spodziewają się, że w tym tygodniu także we Francji pobite zostaną rekordy gorąca.

Jak informuje brytyjski "The Guardian", w związku z upałami Paryż przygotowuje baseny, parki i „chłodne pokoje”. Baseny będą czynne do późna, a parki otwarte przez całą dobę. Dziś w stolicy Francji "tylko" 32 stopnie Celsjusza.

Upalnie również w Bułgarii i Grecji

Od połowy mijającego tygodnia nietypowe dla początku lata upały panują już w Bułgarii. W sobotę i niedzielę w środku kraju temperatura sięgała 36 st. C. Po chłodnym i deszczowym maju w stolicy Sofii w niedzielę odnotowano 32 stopnie.

Najwyższe od początku dekady czerwcowe temperatury odnotowano w Warnie i na północnym wybrzeżu czarnomorskim, gdzie zwykle jest trochę chłodniej w porównaniu ze środkową częścią kraju.

W Warnie w niedzielę zanotowano 32,4 st. C, a na przylądku Szabla, najbardziej wysuniętej na wschód części bułgarskiego terytorium, 32,8 stopnia.

Upały nie są w Bułgarii tak silne, jak w sąsiedniej Grecji, gdzie temperatura dochodzi do 38 stopni, lecz jak na czerwiec są poważne.

TOK FM PREMIUM