Amsterdam turystycznie. Miejsca, które musisz zobaczyć w stolicy Holandii

Europejskie centrum rozrywki, w którym dokształcimy się podczas muzealnych wycieczek, legalnie zapalimy marihuanę i skorzystamy z dzielnicy czerwonych latarni. To właśnie takie oblicze Amsterdamu, nazywanego Wenecją Północy, przyciąga do niego tłumy turystów. Amsterdam - najważniejsze informacje. Co zwiedzać w Amsterdamie? Atrakcje turystyczne i miejsca, które musisz zobaczyć.
Zobacz wideo

Amsterdam - najważniejsze informacje o mieście

Amsterdam to stolica Holandii i prawdziwie nadwodne miasto, nazywane niekiedy Wenecją Północy, którego początki sięgają XIII wieku. Leży nad rzeką Amstel (od której wzięła się jego nazwa) i ponad 160 kanałami, które dzielą go na liczne wyspy. Amsterdam jest największym holenderskim miastem i ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz naukowym w Europie. Ludzie za granicą znają go przede wszystkim z wyjątkowo licznej reprezentacji rowerzystów, którzy codziennie przemierzają ulice w drodze do domu, szkoły czy pracy. To dlatego Amsterdam nazywa się rowerową stolicą świata i to właśnie w ten sposób poleca się jego zwiedzanie. Szczególnie, że ruch samochodowy w centrum miasta został znacznie ograniczony, a infrastruktura rowerowa stoi tam na najwyższym poziomie.

Jednak na samym początku trzeba uzbroić się w plan zwiedzania, ponieważ w Amsterdamie znajduje się ponad 7000 zabytków. Tak przytłaczająca liczba wiąże się również z kosztami, warto więc zaopatrzyć się w specjalną kartę turystyczną. Dzięki niej nie będziemy musieli płacić za każdą atrakcję osobno i martwić się kosztami transportu. Już za kilkadziesiąt euro - cena zależna jest od czasu działania karty - wejdziemy do wielu muzeów czy nieodpłatnie i bez ograniczeń skorzystamy z transportu publicznego. Nawet najdroższa opcja jest więc niezwykle opłacalna. Zwłaszcza jeśli chcemy zwiedzić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Samo zwiedzanie warto rozpocząć od placu Dam, który stanowi turystyczne centrum Amsterdamu. To tam znajdziemy trzy duże atrakcje: Pałac Królewski, zabytkowy hotel Krasnapolsky i dom towarowy Bijenkorf.

Co zwiedzać w Amsterdamie? Atrakcje turystyczne

W tak otwartym i różnorodnym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Co zwiedzać w Amsterdamie? Dla wszystkich zainteresowanych sztuką punktem głównym z pewnością jest Rijksmuseum, czyli Muzeum Narodowe, gdzie podziwiać można najsławniejsze obrazy Rembrandta, Vermeera czy Voogda. Wśród najciekawszych miejsc należy wymienić również: Muzeum Vincenta van Gogha, Stedelijk Museum, Dom Anny Frank, a z drugiej strony także Muzeum Seksu i Erotyki, Muzeum Street Artu czy Muzeum Zoologiczne. Odwiedzając Amsterdam, nie sposób ominąć tamtejszego Starego Miasta, które otaczają ciasno liczne kanały. Dzięki pływającym tam gondolom turyści mają okazję obejrzeć zabytkową architekturę z poziomu wody, a niedaleko zlokalizowanej przy Dworcu Głównym przystani znajduje się Oude Kerk - najstarszy kościół w mieście i kolejny punkt na mapie miasta, który koniecznie powinno się sprawdzić.

Bardzo duże zainteresowanie wśród turystów budzi słynna amsterdamska Dzielnica Czerwonych Latarni. Ta kontrowersyjna atrakcja położona jest w północno-wschodniej, najstarszej części miasta. Można tam znaleźć cały wachlarz rozrywek, przeznaczonych rzecz jasna dla dorosłych. Od przybytków oferujących usługi erotyczne, gdzie w witrynach podziwiać można pracujące tam prostytutki, po coffee shopy, w których zgodnie z prawem kupuje się i pali marihuanę oraz haszysz. Jednak osoby szukające bardziej tradycyjnych sposobów spędzania wolnego czasu również znajdą coś dla siebie. Tamtejsze restauracje i kawiarnie tylko czekają na nowych klientów.

DOSTĘP PREMIUM