Bułgaria - miejsca, które musisz zobaczyć

Słynie ze swoich pięknych plaż i idealnej pogody. Do położonej na Bałkanach słonecznej Bułgarii co roku przyjeżdżają miliony turystów z całego świata. Jakie miejsca musisz tam zobaczyć? Co zwiedzić i poznać?
Zobacz wideo

Bułgaria na wakacje. Miejsca, które musisz zobaczyć

Bułgaria to jeden z najtańszych kierunków wakacyjnych w Europie, a mierząca prawie 400 km linia brzegowa i doskonale wyposażone ośrodki wczasowe sprawiają, że podróż do tego kraju gwarantuje wymarzony urlop wszystkim zapalonym plażowiczom. To właśnie na nich czekają kurorty nad Morzem Czarnym, np. Złote Piaski, Achtopol, Słoneczny Brzeg czy Warna. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi tam 25 °C.

Poza odpoczynkiem na plaży, opalaniem i kąpaniem w morzu czy basenie czeka tam także wiele innych atrakcji. Bułgarskie kurorty tętnią życiem przez całą dobę. W dzień można wybrać się do jednej z licznych restauracji, żeby skosztować lokalnej kuchni, albo na zwiedzanie okolicznych zabytków. W Achtopolu można obejrzeć pozostałości murów obronnych starożytnego Agatopolis, w Złotych Piaskach można podziwiać tamtejszy Park Przyrodniczy, a w Warnie warto zobaczyć symboliczne mauzoleum króla Władysława Warneńczyka. Nocą natomiast kurorty stają się centrum całonocnej zabawy. Wśród licznych i różnorodnych klubów każdy znajdzie coś dla siebie.

Bułgaria. Co zwiedzać, czyli nie tylko plaża

Stolicą Bułgarii jest Sofia, językiem urzędowym bułgarski, a walutą lew (który dzieli się na 100 stotinek). Wbrew pozorom ponad 60 proc. powierzchni Bułgarii stanowią tereny wyżynne i górskie, więc kraj może nie tylko pochwalić się gościnnym wybrzeżem, ale również imponującymi masywami górskimi. Musała (masyw Riła) to najwyższy szczyt nie tylko w kraju, ale na całym Półwyspie Bałkańskim. Jego wysokość wynosi 2925 m n.p.m. W tych pięknych bułgarskich górach znajduje się Rylski Park Narodowy oraz Rezerwaty Biosfery. Mimo że na południe wolimy jeździć latem, to zimą tamtejsze tereny są idealnym miejscem dla mniej i bardziej doświadczonych narciarzy. Poza tym w Bułgarii znajduje się wiele unikatowych miejsc i pomników światowej kultury. Około 20 km na wschód od Warny zlokalizowany jest Rezerwat Pobiti Kamani, tzw. Kamienny Las, gdzie na obszarze ok. 7 km2 - niczym uschnięte drzewa - stoją stłoczone kamienne kolumny. Wbrew pozorom, jak ustalili naukowcy, nie są to pozostałości po którejś ze starożytnych cywilizacji, a prawdziwy geologiczny fenomen, który powstał bez udziału człowieka.

Dla odmiany w głębi kraju trafimy do Doliny Róż, czyli miejsca idealnego dla miłośników kwiatów i lokalnej kultury. Miasto Kazanłyk, bo o nim mowa, to prawdziwa różana stolica, a wybierając się tam w czerwcu bądź lipcu, można wziąć udział w różanym festiwalu, podczas którego odbywają się liczne pokazy i inscenizacje. Spragnieni bułgarskiej kultury mogą udać się do Nesebyr, uważanego za najpiękniejsze miasto Bułgarii. Ten klejnot w krajowej koronie zawdzięcza swoją sławę niezwykle barwnej różnorodności, będącej pokłosiem połączenia wielu kultur: rosyjskiej, tureckiej czy greckiej. Od majestatycznych ruin, przez liczne cerkwie i piękną architekturę w czarnomorskim stylu - Nesebyr (funkcjonuje również nazwa Nessebar) bez wątpienia zasłużyło sobie na wpisanie na na listę UNESCO.

TOK FM PREMIUM