Rosja ponownie ma prawo pe³nego g³osu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Ukraina odpowiada

Rosja ponownie otrzyma³a pe³ne prawo g³osu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Tak zdecydowa³o to gremium w g³osowaniu, które w nocy z poniedzia³ku na wtorek odby³o siê w Strasburgu.
Zobacz wideo

G³osowanie by³o efektem przyjêcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, ¿e wszystkie pañstwa cz³onkowskie maj± prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

Za przyjêciem deklaracji g³osowa³o 118 parlamentarzystów z krajów cz³onkowskich, 62 by³o przeciw, 10 wstrzyma³o siê od g³osu. Przeciwna deklaracji by³a Ukraina, wed³ug której jest to nieuzasadnione ustêpstwo wobec Rosji.

Ukraina odpowiada

Ukraiñska delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zawiesi³a udzia³ w pracach tej instytucji – og³osi³ we wtorek jej przewodnicz±cy, deputowany Wo³odymyr Ariew. Jest to odpowied¼ na decyzjê o przywróceniu Rosji pe³nego prawa g³osu w Zgromadzeniu.- Decyzja ukraiñskiej delegacji: zawiesiæ udzia³ w pracy sesji ZP RE, prócz kwestii, zwi±zanych z pozbawieniem pe³nomocnictw rosyjskiej delegacji – napisa³ Ariew w sieciach spo³eczno¶ciowych.

Delegacja Ukrainy zwróci³a siê ponadto do Rady Najwy¿szej (parlamentu) w Kijowie o niezw³oczne rozpatrzenie kwestii wstrzymania udzia³u Ukrainy w Zgromadzeniu. Zaapelowa³a równie¿ do prezydenta Wo³odymyra Ze³enskiego i MSZ o wypracowanie jasnego stanowiska wobec dalszego udzia³u Ukrainy w pracy organów Rady Europy – poinformowa³ Ariew.

Cz³onkini ukraiñskiej delegacji w ZP RE Iryna Heraszczenko poinformowa³a, ¿e delegacja ju¿ nie uczestniczy w pracach Zgromadzenia.

Rosja zawieszona za agresje na Krym

Decyzja o zawieszeniu prawa g³osu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapad³a 10 kwietnia 2014 roku i by³a odpowiedzi± na aneksjê Krymu przez Rosjê. Rosjanie zostali wtedy tak¿e pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli braæ udzia³u w misjach monitoringowych RE.

W odwecie Rosja przesta³a w 2016 roku uczestniczyæ w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przesta³a p³aciæ sk³adki cz³onkowskie. Zagrozi³a równie¿ ca³kowitym wycofaniem siê z Rady.

Zgodnie z wynikiem g³osowania Rosja bêdzie mog³a wystawiæ swoj± delegacjê, która w ¶rodê we¼mie udzia³ w wyborze sekretarza generalnego RE i sêdziów Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka.

Rada Europy zosta³a powo³ana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 pañstw: Belgiê, Daniê, Francjê, Holandiê, Irlandiê, Luksemburg, Norwegiê, Szwecjê, Wielk± Brytaniê i W³ochy. Koncentruje siê na kwestiach obrony i szerzenia praw cz³owieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rz±dów prawa. Do organizacji nale¿y 47 pañstw, a Rosja jest jej cz³onkiem od 1996 roku. Jej siedzib± jest Strasburg.

TOK FM PREMIUM