Rosja ponownie ma prawo pełnego głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Ukraina odpowiada

Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Tak zdecydowało to gremium w głosowaniu, które w nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się w Strasburgu.
Zobacz wideo

Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Przeciwna deklaracji była Ukraina, według której jest to nieuzasadnione ustępstwo wobec Rosji.

Ukraina odpowiada

Ukraińska delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zawiesiła udział w pracach tej instytucji – ogłosił we wtorek jej przewodniczący, deputowany Wołodymyr Ariew. Jest to odpowiedź na decyzję o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu.- Decyzja ukraińskiej delegacji: zawiesić udział w pracy sesji ZP RE, prócz kwestii, związanych z pozbawieniem pełnomocnictw rosyjskiej delegacji – napisał Ariew w sieciach społecznościowych.

Delegacja Ukrainy zwróciła się ponadto do Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie o niezwłoczne rozpatrzenie kwestii wstrzymania udziału Ukrainy w Zgromadzeniu. Zaapelowała również do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i MSZ o wypracowanie jasnego stanowiska wobec dalszego udziału Ukrainy w pracy organów Rady Europy – poinformował Ariew.

Członkini ukraińskiej delegacji w ZP RE Iryna Heraszczenko poinformowała, że delegacja już nie uczestniczy w pracach Zgromadzenia.

Rosja zawieszona za agresje na Krym

Decyzja o zawieszeniu prawa głosu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapadła 10 kwietnia 2014 roku i była odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE.

W odwecie Rosja przestała w 2016 roku uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przestała płacić składki członkowskie. Zagroziła również całkowitym wycofaniem się z Rady.

Zgodnie z wynikiem głosowania Rosja będzie mogła wystawić swoją delegację, która w środę weźmie udział w wyborze sekretarza generalnego RE i sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Rada Europy została powołana w 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw, a Rosja jest jej członkiem od 1996 roku. Jej siedzibą jest Strasburg.

DOSTĘP PREMIUM