To zdjęcie wstrząsnęło Ameryką. Ojciec i córka utopili się podczas przeprawy przez Rio Grande

Dwoje migrantów - ojciec i córka - utopili się podczas próby przeprawy do USA przez rzekę Rio Grande. Zdjęcie przedstawiające ich ciała wstrząsnęło Ameryką.
Zobacz wideo

- Poruszające zdjęcie zrobiła w poniedziałek w okolicy miasta Matamoros nad rzeką Rio Grande dziennikarka meksykańskiej gazety „La Jornada” Julia Le Duc – informuje wyborcza.pl.

Widać na nim ciała 26-letniego Óscara Alberto Martineza Ramireza i małej Valerii. Młody ojciec i niespełna dwuletnia córeczka leżą na brzegu rzeki Rio Grande twarzami w dół. Ojciec naciągnął na nią swoją bluzkę, a ona wciąż trzyma go za szyję. Oboje to migranci z Salwadoru, którzy próbowali się przedostać do Stanów Zjednoczonych.

Komentatorzy porównują fotografię do słynnego zdjęcia trzyletniego syryjskiego uchodźcy Aylana Kurdi, którego martwego znaleziono na plaży w tureckim Bodrum.

- Według danych amerykańskiej straży granicznej na południowej granicy kraju zginęły w 2018 r. 283 osoby. Zdaniem aktywistów faktyczna liczba jest wyższa – przypomina "Wyborcza". Większość pochodzi z Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu. Starają się uciec do Stanów przed biedą.

Papież głęboko zasmucony

Papież Franciszek jest głęboko zasmucony śmiercią mężczyzny i jego córki, którzy utonęli w Rio Grande podczas próby przekroczenia granicy między Meksykiem a USA - oświadczył w środę Watykan odnosząc się do opublikowanego przez światowe media zdjęcia ich ciał.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, odpowiadając na pytania dziennikarzy, oznajmił: "Ojciec Święty zobaczył z olbrzymim smutkiem zdjęcie ojca i jego córki, którzy utonęli w Rio Grande, gdy próbowali przekroczyć granicę między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi".

- Papież jest głęboko zasmucony z powodu ich śmierci, modli się za nich i za wszystkich migrantów, którzy stracili życie podczas próby ucieczki przed wojną i ubóstwem - dodał watykański rzecznik.

DOSTĘP PREMIUM