Szef MSZ Iranu ostrzega Trumpa. "Krótka wojna to iluzja"

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif napisał w czwartek na Twitterze, że opinia prezydenta USA Donalda Trumpa, iż konflikt z jego krajem będzie "krótką wojną" to iluzja, a groźba "unicestwienia" Iranu to groźba "ludobójstwa".
Zobacz wideo

- Sankcje nie są alternatywną dla wojny; one SĄ wojną. "Unicestwienie"=ludobójstwo=zbrodnia wojenna. "Krótka wojna" z Iranem to iluzja. Ktokolwiek rozpoczyna wojnę, nie jest tym, który ją kończy. Negocjacje i groźby wzajemnie się wykluczają - napisał Zarif w punktach.

Tweet Zarifa był odpowiedzią na środową wypowiedź amerykańskiego prezydenta na antenie Fox Business Network, który pytany, czy szykuje się wojna z Iranem, odparł: "Mam nadzieję, że nie, ale gdyby coś miało się zdarzyć, mamy bardzo mocną pozycję". - Gdyby coś miało się zdarzyć, nie trwałoby to zbyt długo - dodał. Wykluczył przy tym możliwość interwencji wojsk lądowych.

Z kolei we wtorek Trump zagroził zniszczeniem części Iranu, jeśli ten zaatakuje „cokolwiek amerykańskiego”.

USA apelują do NATO

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Mark Esper zaapelował w czwartek w Brukseli do sojuszników z NATO o potępienie wrogich działań Iranu. Dodał, że Waszyngton nie szuka konfliktu zbrojnego z Iranem, ale jest gotów bronić swoich interesów.

- Nie szukamy konfliktu zbrojnego z Iranem, ale jesteśmy gotowi bronić amerykańskich sił i interesów w regionie. Nikt nie powinien mylić powściągliwości ze słabością - powiedział Esper dziennikarzom na konferencji po spotkaniu ministrów obrony państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO.

Napięcie między USA a Iranem

Ostatnie tygodnie to znaczny wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, do czego przyczyniły się zwłaszcza atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona 20 czerwca. O jeden i drugi incydent USA obwiniają Iran. Teheran kategorycznie odrzuca oskarżenia Waszyngtonu o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił go, gdyż wtargnął w irańską przestrzeń powietrzną. USA utrzymują z kolei, że do zestrzelenia tego bezzałogowego samolotu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Szef MSZ Iranu ostrzega Trumpa. "Krótka wojna to iluzja"
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 1 raz 1

  Ameryka z Trampem czy innym prezydentem to tak i tak bandycki kraj.Podobnie jak izrael ,ktory od czasu wyjscia mordowal wszystkich na swojej drodze do kananu.Robi tzo do dzisiaj.Amerykanie won do ameryki.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Słuszne są żądania USA! Natychmiast irańskie wojska powinny wycofać się na minimum 20 mil od granic USA!
  Wiadomym jest, że Waszyngton nie szuka konfliktu zbrojnego z Iranem, wcale a wcale!

 • rastablaster

  0

  ‘Liberal idea’ failed the West, elites forgot about people: Putin in interview

  "Globalization and the ‘liberal idea’ have failed Europe and the US, while post-Cold War chaos is driving crises in Venezuela and North Korea, but was stopped in Syria, Russian President Vladimir Putin said in an interview to FT.
  In a lengthy interview with the UK-based Financial Times on Wednesday, Putin candidly addressed questions about the Russian intervention in Syria – and lack thereof in Venezuela – as well as nuclear proliferation, North Korea, immigration policies in the US and Europe, Russian economy, relations with the UK, and the failure of what he called the “liberal idea” to provide for the people’s well-being."

  source: rt.com >> it's like Radio Free Europe but it's real.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX