Szef MSZ Iranu ostrzega Trumpa. "Krótka wojna to iluzja"

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif napisał w czwartek na Twitterze, że opinia prezydenta USA Donalda Trumpa, iż konflikt z jego krajem będzie "krótką wojną" to iluzja, a groźba "unicestwienia" Iranu to groźba "ludobójstwa".
Zobacz wideo

- Sankcje nie są alternatywną dla wojny; one SĄ wojną. "Unicestwienie"=ludobójstwo=zbrodnia wojenna. "Krótka wojna" z Iranem to iluzja. Ktokolwiek rozpoczyna wojnę, nie jest tym, który ją kończy. Negocjacje i groźby wzajemnie się wykluczają - napisał Zarif w punktach.

Tweet Zarifa był odpowiedzią na środową wypowiedź amerykańskiego prezydenta na antenie Fox Business Network, który pytany, czy szykuje się wojna z Iranem, odparł: "Mam nadzieję, że nie, ale gdyby coś miało się zdarzyć, mamy bardzo mocną pozycję". - Gdyby coś miało się zdarzyć, nie trwałoby to zbyt długo - dodał. Wykluczył przy tym możliwość interwencji wojsk lądowych.

Z kolei we wtorek Trump zagroził zniszczeniem części Iranu, jeśli ten zaatakuje „cokolwiek amerykańskiego”.

USA apelują do NATO

Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Mark Esper zaapelował w czwartek w Brukseli do sojuszników z NATO o potępienie wrogich działań Iranu. Dodał, że Waszyngton nie szuka konfliktu zbrojnego z Iranem, ale jest gotów bronić swoich interesów.

- Nie szukamy konfliktu zbrojnego z Iranem, ale jesteśmy gotowi bronić amerykańskich sił i interesów w regionie. Nikt nie powinien mylić powściągliwości ze słabością - powiedział Esper dziennikarzom na konferencji po spotkaniu ministrów obrony państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO.

Napięcie między USA a Iranem

Ostatnie tygodnie to znaczny wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, do czego przyczyniły się zwłaszcza atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona 20 czerwca. O jeden i drugi incydent USA obwiniają Iran. Teheran kategorycznie odrzuca oskarżenia Waszyngtonu o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił go, gdyż wtargnął w irańską przestrzeń powietrzną. USA utrzymują z kolei, że do zestrzelenia tego bezzałogowego samolotu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM