Trump do Putina: Nie wtrącaj się w wybory. Dwustronne spotkanie prezydentów USA i Rosji

Donald Trump i Władimir Putin odbyli w piątek dwustronne spotkanie w kuluarach szczytu przywódców grupy G20 w japońskiej Osace. Wśród tematów był m.in. handel, kontrola zbrojeń i denuklearyzacja Korei Północnej.
Zobacz wideo

Jeszcze przed spotkaniem prezydent Rosji ocenił, że rozmowy będą dobrą okazją na kontynuację dwustronnego dialogu po szczycie z udziałem obu przywódców w Helsinkach w 2018 roku. - Mamy sprawy do omówienia - powiedział dziennikarzom Putin.

"Nie wtrącaj się w wybory"

Na początku spotkania Trump zażartował ze sprawy domniemanego rosyjskiego wpływu na wybory w USA w 2016 roku. Pytany przez dziennikarzy, czy poruszy z Putinem temat w kontekście wyborów w 2020 roku, odpowiedział: Tak, oczywiście, że to zrobię, po czym zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji słowami: Nie wtrącaj się w wybory.


Obaj prezydenci rozmawiali m.in. o handlu oraz o kontroli zbrojeń. USA zabiegają o rozpoczęcie nowych negocjacji w tej sprawie, które oprócz Stanów Zjednoczonych i Rosji uwzględniałyby również Chiny - zauważa japońska agencja Kyodo.

Waszyngton zawiesił w lutym przestrzeganie układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 roku przez USA i ZSRR. W reakcji na tę decyzję rosyjski parlament przyjął niedawno ustawę, zgodnie z którą przestrzeganie traktatu zawiesza również Rosja.

Na spotkaniu poruszony może zostać również temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Putin spotkał się w kwietniu po raz pierwszy z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Negocjacje nuklearne pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem znajdują się w impasie od fiaska lutowego szczytu Trump-Kim w Hanoi.

Kuluarowe spotkania G20

Jutro Donald Trump ma w planach rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Spotkanie to jest oceniane jako jedno z najważniejszych podczas całego szczytu. Na jego rezultat czekać będą światowe rynki, bo od tego może zależeć czy konflikt o cła między Waszyngtonem a Pekinem osłabnie, czy się nasili.

Swoje sprawy do załatwienia podczas G20 mają też liderzy unijni. Osaka ma być okazją do kuluarowych rozmów o obsadzeniu unijnych stanowisk - a to ma zwiększyć szanse na porozumienie na niedzielnym szczycie w Brukseli.

>> CZYTAJ TAKŻE: Tusk o obsadzie najważniejszych stanowisk w UE: Jesteśmy bliżej rozwiązania

DOSTĘP PREMIUM