Dojdzie do spotkania Trump-Kim Dzong Un? "Bardzo interesująca propozycja"

Jako "bardzo interesującą propozycję" określiły w sobotę władze Korei Północnej niespodziewany pomysł prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Dotyczył on spotkania się w weekend z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei.
Zobacz wideo

Pjongjang zastrzegł jednak, że nie otrzymał oficjalnego zaproszenia.

- Uważamy to za bardzo interesującą sugestię, ale nie otrzymaliśmy oficjalnej propozycji w tym zakresie - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Cze Son Hui, cytowana przez oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Jak dodała, przeprowadzenie szczytu w strefie zdemilitaryzowanej, która oddziela Koreę Północną i Koreę Południową, "posłużyłoby jako nowa znacząca okazja do pogłębienia stosunków między dwoma przywódcami".

Nieoczekiwana propozycja Trumpa

Amerykański prezydent powiedział w sobotę podczas szczytu G20 w japońskiej Osace, że chętnie spotkałby się w ten weekend w strefie zdemilitaryzowanej z przywódcą Korei Płn. - Mógłbym spotkać się z Kimem na granicy, uścisnąć mu dłoń i powiedzieć "Hello" - oświadczył Trump w drugim i ostatnim dniu szczytu G20, po zakończeniu którego wybiera się z oficjalną wizytą do Seulu.

Biały Dom odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie, natomiast kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych informował, że nie ma w planach spotkania z Kimem podczas pobytu w Korei Płd.

- Nie zapowiadałem spotkania z Kimem, bowiem nie wiem, czy on teraz jest w swoim kraju. Jeśli jest, moglibyśmy spotkać się przez dwie minuty, to wszystko, co mogę zrobić - wyjaśnił Trump i podkreślił jeszcze raz, że jego relacje z północnokoreańskim przywódcą są "bardzo dobre".

Negocjacje na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Kima i Trumpa w stolicy Wietnamu, Hanoi. Korea Północna domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" północnokoreańskiego reżimu.

>> Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM