"Taka dyplomacja, jacy jej mocodawcy". Szostkiewicz o Polsce, która blokuje wybór Timmermansa, a nie ma "asa zdolnego ubiegać się o najwyższe urzędy w UE"

"UE zasługuje na więcej niż zawiązywanie koalicji przeciwko Timmermansowi przez liderów państw lekceważących fundament demokracji konstytucyjnej, czyli rządy prawa" - ocenia Adam Szostkiewicz. To właśnie Frans Timmermans nadal ma szanse na stanowisko szefa KE. Obrady unijnego szczytu ws. obsady najważniejszych stanowisk zawieszono do wtorku.
Zobacz wideo

Przywódcy 28 państw UE mają wrócić do obrad we wtorek (2 lipca) o 11. Decyzję o zawieszeniu szczytu podjął przewodniczący rady Europejskiej Donald Tusk, po kilkunastu godzinach obrad, rozmów dwustronnych i negocjacji.

Na najmocniejszego kandydata na stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej typowany jest Frans Timmermans. Ale obecnego wiceszefa KE nie chcą poprzeć m.in. Polska, Węgry oraz Włochy.

Postawą tych, którzy swoją postawą opóźniają wybór nowych władz, wyraźnie rozczarowany jest prezydent Francji. o właśnie Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazywani są jako najwięksi zwolennicy kandydatury Fransa Timmermansa. - Dzisiejszy dzień zakończyliśmy porażką, to bardzo źle dla wizerunku Rady (Europejskiej) i dla Europy.  Jest jasne, że czasem ta porażka wynika z pewnych osobistych ambicji - ocenia Macron.

Kanclerz Niemiec stwierdziła, że podejmowanie decyzji w sprawie obsady stanowiska szefa Komisji Europejskiej większością kwalifikowaną 21 krajów reprezentujących 65 proc. ludności nie byłoby dla niej satysfakcjonujące. - Dla mnie ważne jest, byśmy nie skończyli z większością 65,1 proc. populacji (...). Musimy zwracać uwagę, że mamy mniejsze i większe kraje w Grupie Wyszehradzkiej, i poza nią,  jak Włochy - uważa Merkel.

"Oby Timmermans!"

Kciuki za wybór Fransa Timmermansa trzyma m.in. Adam Szostkiewicz. Jak ocenia publicysta "Polityki", rosnące szanse Holendra, to "doskonała wiadomość dla obozu proeuropejskiego w Unii i w Polsce"."Ale fatalna dla prawicy, populistów, nacjonalistów wszystkich krajów UE, w tym Polski" - pisze na blogu.

Zdaniem Szostkiewicza ważne jest to, że obecny wiceszef KE "jest demokratycznym socjalistą i energicznym obrońcą praworządności, praw człowieka i demokracji, także w Polsce pod rządami pisowskiej prawicy". "Dlatego polska prawica w internecie bombarduje ludzi wrzutkami, że jego szanse bardzo osłabły. I po cichu pokłada nadzieję w znienawidzonej na co dzień Angeli Merkel, że przeforsuje kandydata chadecji (byle nie lidera EPL Webera). Polska pod rządami PiS weszła w osobliwe destrukcyjne przymierze przeciwko kandydaturze Timmermansa. Sprzeciwia się jej wraz z Węgrami Orbána i Czechami Babisza, a także częścią europejskiej chadecji. (...) Nie mając żadnego asa zdolnego ubiegać się skutecznie o którykolwiek z najwyższych urzędów w UE, woli komplikować proces wyłonienia akceptowalnych dla większości kandydatów. Taka to dyplomacja, jacy jej mocodawcy" - podkreśla publicysta.

Jak ocenia, kandydatura Fransa Timmermansa nie pasuje przywódcom Wegier i Polski - Viktorowi  Orbánowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu - "bo nie daje się im przekonać, że czarne jest białe, czyli że można bezkarnie naruszać wartości europejskie, tak jakby były obce i narzucone państwom członkowskim, które do Unii dobrowolnie wstąpiły". Przypomnijmy, że to właśnie holenderski polityk  był "twarzą" Komisji Europejskiej w sporach z władzami Węgier i Polski w sprawach naruszeń praworządności.

"W dobie szerzenia się nacjonalistycznego i prawicowego populizmu Timmermans, doświadczony polityk europejskiej demokratycznej lewicy, na stanowisku szefa Komisji Europejskiej – to właściwy człowiek na właściwym miejscu" - podsumowuje publicysta.

DOSTĘP PREMIUM