Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Prof. Krasnodębski przegrał w ostatniej turze głosowania

Była premier Ewa Kopacz została wybrana w środę w Strasburgu na stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Nie powiodło się reprezentantowi PiS-u prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu.
Zobacz wideo

Kopacz otrzymała 461 głosów poparcia. Ta liczba była wystarczająca, aby objąć stanowisko wiceszefa PE już w pierwszej turze.

„Prof. Zdzisław Krasnodębski przegrał w ostatniej - trzeciej turze - wyborów. Za jego kandydaturą zagłosowało 85 europosłów. Polaka pokonał Fabio Massimo Castaldo, który otrzymał 248 głosów. Ważnych głosów oddano 350.

Ewa Kopacz dziękuje

- Chciałabym przede wszystkim podziękować moim kolegom z delegacji polskiej, ale chciałabym też podziękować moim kolegom z naszej grupy politycznej, EPL, podziękować za wsparcie i za zaufanie, którym mnie obdarzyli. W końcu jestem tu początkująca, jestem pierwszą kadencję” - – powiedziała dziennikarzom po wyborze.

Zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z obowiązku, jaki na nią spada. - „Myślę, że tu będę godnie reprezentować interesy Polski. Będę reprezentować również interesy wszystkich Polaków, tych, którzy tak licznie poszli do ostatnich wyborów w maju” –-  podkreśliła Kopacz.

- Dziękuję za zaufanie i oddane głosy. Postaram się jak najlepiej wypełniać funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego - napisała na Twitterze była premier.

Wśród kandydatów na stanowisko wiceprzewodniczącego wymieniany jest także Zdzisław Krasnodębski z PiS. Jego kandydaturę wysunęła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Otrzymał 169 głosów, co nie wystarczyło do objęcia funkcji. Krasnodębski będzie ubiegał się o stanowisko w drugiej turze głosowania.

Ewa Kopacz wiceszefową Europejskiej Partii Ludowej w PE

Debiutująca w Parlamencie Europejskim Ewa Kopacz została też niedawno wybrana na wiceszefową grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

"Dziękuję za zaufanie i za oddane na mnie głosy w wyborach na wiceprzewodniczącą grupy" - na pisała na Twitterze Ewa Kopacz, komentując wynik głosowania. Do tej pory polskim wiceszefem grupy Europejskiej Partii Ludowej był Tadeusz Zwiefka, który nie walczył o reelekcję, bo nie znalazło się miejsce na liście Koalicji Europejskiej.

Początkowo wiceszefem frakcji EPL miał zostać śląski europoseł PO, zasiadający w PE od 2004 roku Jan Olbrycht. Zapowiadał to szef delegacji PO Andrzej Halicki. Decyzja jednak została zmieniona.
Halicki poinformował również, że Kopacz "będzie rekomendowana przez frakcję na wiceprzewodniczącą PE ze strony EPL". - Cieszymy się jako polska delegacja, bo to oznacza powrót do takiej dobrej, widocznej obecności tutaj w PE - powiedział dziennikarzom.

Ewa Kopacz startowała do europarlamentu z pierwszego miejsca w Wielkopolsce. Zdobyła ponad 252 tysiące głosów. Kopacz jest w PE debiutantką. Po odejściu Donalda Tuska do Brukseli była Prezesem Rady Ministrów, wcześniej pełniła funkcję m.in. Marszałka Sejmu i ministra zdrowia.

TOK FM PREMIUM