Iran wzbogaca uran i łamie porozumienie nuklearne. Ekspert: Nie jest to cały czas uran "bojowy"

Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w porozumieniu nuklearnym - ogłosiły władze tego państwa. Właśnie minął termin irańskiego ultimatum w tej sprawie. - To odpowiedź na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych - komentuje w TOK FM ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego - dr Łukasz Tolak.
Zobacz wideo

Iran rozpoczyna w niedzielę wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym - ogłosił rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei. Jeśli jego sygnatariusze nie zezwolą na eksport irańskiej ropy, to Teheran co 60 dni będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania z umowy.

- W tej chwili Iran dokonuje wycofywania się z poszczególnych punktów tego porozumienia w odpowiedzi na to, co zrobiły Stany Zjednoczone po 18 maja 2018 roku - podkreśla dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas. W maju ubiegłego roku, przypomnijmy, prezydent USA ogłosił wycofanie się z porozumienia. Od tego czasu rozpoczęto też wprowadzanie sankcji na Iran. 

Zdaniem eksperta Teheran nie ma szans na szybkie zbudowanie bomby jądrowej. - Obecnie irańskie możliwości, jeśli chodzi o infrastrukturę, są bardziej ograniczone niż trzy lata temu. Po drugie, nawet jeśli wzbogacimy uran powyżej progu 3,6 proc., to nie jest to cały czas uran "bojowy", który może być wykorzystywany do produkcji broni jądrowej - mówi gość Karoliny Głowackiej. Dr Tolak ocenia, że Iran i USA skazane są na negocjacje. Choćby dlatego, że dalsze wycofywanie się z dealu spowoduje dramatyczną izolację Teheranu.

Iran zapewnia, że chce utrzymać porozumienie

Wiceszef MSZ Iranu Abbas Arakczi tłumaczył w niedzielę, iż jego kraj podjął taki krok, ponieważ pozostali sygnatariusze umowy nie pomogli Teheranowi w sprzedaży ropy. Ostrzegł, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, to co 60 dni Teheran będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

Podkreślił zarazem, że strona irańska chce utrzymać porozumienie nuklearne, ale jego postanowienia muszą być przestrzegane przez innych członków układu.

- To okazja do rozmów. A jeśli nasi partnerzy nie skorzystają z tej okazji, to nie powinni wątpić w naszą determinację, by opuścić porozumienie - zastrzegł dyplomata. W jego ocenie jednak w przypadku zniesienia wszystkich sankcji na Iran do umowy może wrócić nawet USA.

Arakczi uznał też, że władze w Teheranie dały wystarczająco dużo czasu dyplomacji, ale Europejczycy nie wypełnili swoich zobowiązań. Jego zdaniem ograniczanie ich przez Iran nie stanowi więc złamania międzynarodowego paktu nuklearnego z 2015 roku.

W poniedziałek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg ustalony w porozumieniu światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Informację tę potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), a w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił, że od niedzieli jego kraj będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny. W ten dzień mija wyznaczony państwom europejskim przez władze w Teheranie termin na zaoferowanie nowych warunków układu nuklearnego.

Administracja Trumpa chce odciąć Iran od światowego systemu finansowego i uniemożliwić mu eksport ropy. Europejskie państwa, które są stronami umowy, przekonywały jak dotąd Teheran, że zdołają obejść amerykańskie zakazy.

Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej już maju; jest to odpowiedź na jej wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone i przywrócenie przez administrację Trumpa sankcji gospodarczych. Teheran zapowiedział też wtedy, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu.

Napięcia w relacjach między Teheranem i Waszyngtonem widoczne są również w Zatoce Perskiej. W czerwcu siły irańskie strąciły nad jej wodami amerykańskiego drona.

Według dowódcy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Golama Rezy Dżalaliego po tym incydencie Stany Zjednoczone wysłały Teheranowi wiadomość ostrzegającą o możliwym operacji zbrojnej wymierzonej przeciwko Iranowi. "Po strąceniu nieprzyjacielskiego drona Stany Zjednoczone przekazały nam przez dyplomatycznych pośredników, że chciały przeprowadzić ograniczoną ofensywę" - powiedział w niedzielę Dżalali. "Odpowiedź Iranu była jednak, że każdą operację uznajemy za początek wojny" - dodał.

Donald Trump potwierdzał wcześniej, że siły amerykańskie były już gotowe do ataku odwetowego przeciwko Iranowi, ale zdecydował się wstrzymać ten atak na 10 minut przed jego rozpoczęciem.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM