Warunek socjalistów za poparcie dla Ursuli von der Leyen: sankcje za łamanie praworządności

Grupa Socjalistów i Demokratów postawiła kandydatce na szefową KE Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce m.in. gwarancji dla nakładania na kraje członkowskie za łamanie praworządności sankcji powiązanych z funduszami UE.
Zobacz wideo

PAP zapoznała się z treścią liczącego sześć stron listu, który grupa wysłała do von der Leyen. Podpisała się pod nim liderka frakcji, Hiszpanka Iratxe Garcia.

Socjaliści domagają się w nim od von der Leyen gwarancji, że KE pod jej przewodnictwem wprowadzi nowe środki wspierania rządów prawa, praw podstawowych, równości i różnorodności.

"Wśród pierwszych kroków musi znaleźć się propozycja nowego kompleksowego mechanizmu na rzecz praworządności z sankcjami powiązanymi z funduszami UE, strategia równości i różnorodności, przyjęcie regulacji o przeciwdziałaniu dyskryminacji i realizowanie Konwencji Stambulskiej w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" - czytamy w liście.

Grupa domaga się również, aby w przyszłej KE "co najmniej 50 proc. komisarzy było kobietami".

Socjaliści chcą też "zakończenia reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego opartego na solidarności, wzmocnienia i zwiększenia finansowania na rzecz poszukiwań i ratownictwa, zaproponowania nowych przepisów dotyczących wiz humanitarnych oraz wydania wytycznych w sprawie pomocy humanitarnej". Ich zdaniem nowa Komisja "musi opracować nowe bezpieczne i legalne kanały migracji".

Frakcja stawia też żądania w kwestiach środowiskowych, m.in. ambitny program dotyczący celów redukcji emisji. Chce, aby UE zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Domaga się, by unijna gospodarka stała się neutralna klimatycznie do 2050 roku i w tej kwestii też chce od von der Leyen zobowiązań. Domaga się ponadto, aby co najmniej 30 proc. unijnego budżetu przeznaczane było na wydatki związane z klimatem.

Wśród postulatów dotyczących gospodarki socjaliści domagają się m.in. ustanowienia osobnego budżetu dla strefy euro. W kwestii reform podatkowych chcą, żeby jednomyślność w Radzie UE zastąpiona została większością kwalifikowaną.

Zwracają się też o zobowiązanie dotyczące wprowadzenia głosowania większością kwalifikowaną w sprawach polityki zewnętrznej UE, tak by "UE działała jako prawdziwy podmiot globalny".

"Grupa Socjalistów i Demokratów nie jest gotowa do przyjęcia ostatecznego stanowiska w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej. Prosimy o wyjaśnienie swojego stanowiska na piśmie w kwestiach poruszonych w tym liście" - piszą socjaliści, zwracając się do von der Leyen.

Zaznaczają, że stanowisko S&D w sprawie poparcia będzie uzależnione od poziomu ambicji w zakresie wprowadzania zmian potrzebnych Europie. "Musimy widzieć, że podejmie pani konkretne zobowiązania dotyczące naszych kluczowych żądań, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie poprzeć pani kandydatury" - podkreślają.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Warunek socjalistów za poparcie dla Ursuli von der Leyen: sankcje za łamanie praworządności
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Skończy się wreszcie korzystanie z zasady liberum veto przez Polaków i Węgrów. Skończy się warcholenie tych państw w Parlamencie Europejskim, skończy się poczucie wstydu Polaków, za działania PiS-u w Europarlamencie.
  PiS chwali się, ze wygrał w Polsce wybory do Europarlamentu. Tylko ze tam będzie odbierany z niesmakiem, niczym grzyb na ścianie, zaszczana, śmierdząca brama kamienicy, psia kupa na trawniku, wysypisko śmieci na leśnej polanie, zarzygany chodnik pod knajpą, zawodząca smętnie grupa obłąkańców z krzyzami na Krakowskim Przedmieściu, pijany koleś ganiający z siekierą po ulicy swoją zonę, złodziej unikający zapłaty faktury firmie za wykonaną pracę, et cetera, et cetera. Wszystkie prawa nabyte kiedyś się kończą, nawet PiS-owskie, zdarza się.

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Warunek socjalistów za poparcie dla Ursuli von der Leyen: sankcje za łamanie praworządności

  Takie sankcje powinny być od zawsze, do tego bardzo dotkliwe. Nie można sobie tworzyć własnego, partykularnego "prawka", nie dość że łamiącego prawo unijne, to jeszcze niezgodnego z krajową konstytucją...

 • eski57

  Oceniono 1 raz 1

  - bardzo słuszne żądania - jestem za przestrzeganiem przez państwa członkowskie UE zasad , na podstawie których przynależność nastąpiła ze zobowiązaniem do ich przestrzegania ! Dziwię się dotychczasowej opieszałości Unii w egzekwowaniu niedotrzymywanych zobowiązań ! Powinny być stosowane kary finansowe , a nawet wydalenie państwa z UE , które odmawia wykonania zaleceń ! - - ---Wygra jakaś partia wybory np. z pomocą Kościoła , albo dzięki cyfrowej – komputerowej propagandzie obcego państwa , dostosowuje Sobie prawo do nawet autokratycznego rządzenia Nie gwarantującego racjonalnego rozwoju kraju dla przyszłości i jeszcze dostaje unijne dotacje ! - Dawno sankcje finansowe m. in. za łamanie praworządności powinny być stosowane !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX