Beata Szydło znów powalczy? Wieczorem w PE drugie podejście do wyboru szefa komisji zatrudnienia

Była premier Beata Szydło będzie w poniedziałek kandydować na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE - podały PAP dwa źródła w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
Zobacz wideo

Beata Szydło przegrała w ubiegłą środę stosunkiem głosów 27 do 21 - i teraz jej frakcja musi zdecydować czy wystawi ją ponownie, czy będzie szukać innego kandydata.  Ze wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP wynikało, że kandydatką EKR ma być europosłanka Elżbieta Rafalska. Źródła podały, że ostatecznie Szydło zdecydowała się kandydować.

Decyzja w tej sprawie została podjęta na spotkaniu frakcji w PE w Strasburgu po godz. 19.

Głosowanie odbiło się szerokim echem w Polsce. Politycy PiS orzekli, że to "odwet, akt politycznej zemsty; taka mała vendetta małych ludzi" za to, że Mateusz Morawiecki torpedował - udanie - kandydaturę Fransa Timmermansa na kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Opozycja kpiła z porażki byłej premier.  

Szydło, czy może Rafalska?

Posiedzenie komisji zatrudnienia rusza o godzinie 20. Obsada stanowisk w unijnych instytucjach była tematem rozmów Jarosława Kaczyńskiego z wysłannikiem niemieckich chadeków z CDU. Frakcja PiS wciąż nie zadeklarowała, czy poprze jutro kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej.

Tajne głosowanie

Na wniosek socjalistów ubiegłotygodniowe głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE). Biuro prasowe Roberta Biedronia potwierdziło w rozmowie z PAP, że to Biedroń wezwał socjalistów do tego, aby nie głosowali na kandydaturę Szydło.

Nie wszyscy przegrali

Przypomnijmy, europoseł PiS Witold Waszczykowski został w ubiegłą środę wiceszefem komisji spraw zagranicznych, a inny polityk PiS prof. Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Wcześniej Krasnodębski przegrał głosowanie na wiceszefa całego PE. 

Z kolei Janusz Lewandowski z PO został wiceprzewodniczącym komisji budżetowej, Róża Thun wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, a Krzysztof Hetman wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego. Dodatkowo Jan Olbrycht ma być głównym negocjatorem ze strony PE ws. wieloletnich ram finansowych UE.

Robert Biedroń został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM