Kiedy zaćmienie Księżyca? Jak je obserwować?

Częściowe zaćmienie Księżyca będzie można obserwować we wtorek (16.07.2019) wieczorem i w nocy. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 23:32. Wówczas w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Srebrnego Globu.
Zobacz wideo

Zaćmienie będzie widoczne z terytorium wschodniej Europy, w zachodnich rejonach Azji i Oceanu Indyjskiego i sporej części Afryki. Zjawisko będzie można obserwować również na terytorium Polski, przy czym w północno-zachodniej połowie kraju wschód Księżyca nastąpi już w trakcie trwania fazy półcieniowej zaćmienia.

Całość zjawiska potrwa ponad 5,5 godziny. W fazie maksymalnej w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy Księżyca.

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca?

Zjawisko rozpocznie się o godzinie 20:44, kiedy Księżyc zacznie wchodzić w tzw. półcień Ziemi. O godzinie 22:02 tarcza Srebrnego Globu wejdzie w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o 23:32, jednak Księżyc nie zostanie całkowicie przesłonięty, dlatego mowa o zaćmieniu częściowym, a nie całkowitym. Wyjście z cienia Ziemi nastąpi o godzinie 1:00, a półcień Ziemi nasz naturalny satelita opuści o godzinie 2:18.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż np. lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

Zaćmienia Księżyca następują, gdy znajdzie się on na linii Słońce-Ziemia, po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wchodząc w cień rzucany przez naszą planetę. W sytuacji odwrotnej, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, może on rzucać cień na Ziemię, przez co możemy obserwować zaćmienie Słońca.

Zaćmienia Księżyca mogą wystąpić tylko w trakcie pełni, przy czym nie każda pełnia jest związana z tym zjawiskiem. 16 lipca pełnia Księżyca wypada dokładnie o godzinie 23:38.

Nie tylko zaćmienie Księżyca. Rocznica startu misji Apollo 11

W najbliższych dniach na całym świecie odbędą liczne wydarzenia z okazji 50. rocznicy załogowego lądowania na Księżycu przez amerykańskich astronautów z misji Apollo 11. Organizuje je NASA, a także instytucje w wielu krajach. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca, aby w tych dniach organizować pikniki astronomiczne i wspólnie spojrzeć przez teleskopy na Księżyc. Listę takich wydarzeń można znaleźć na stronie www.moonlanding50.org. Wśród nich wymienione są także wydarzenia w Polsce: w Gdańsku (Hevelianum), w Olsztynie (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne), w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik) i w Czernicy (Astrohunters).

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca łatwo będzie także zobaczyć dwie planety. Blisko Księżyca, po prawej stronie, świeci Saturn, a dalej w prawo (na zachód) dostrzeżemy jasnego Jowisza. Wszystkie te obiekty są widoczne bardzo nisko nad horyzontem.

TOK FM PREMIUM