W czwartek komisja zatrudnienia w PE spróbuje wybrać szefa. Beata Szydło znów wystartuje?

Posiedzenie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE odbędzie się w czwartek. Europosłowie mają na nim podjąć kolejną próbę wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących - poinformowały PAP służby prasowe PE. Nie wiadomo, czy Beata Szydło po raz trzeci spróbuje zostać szefem komisji.
Zobacz wideo

Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji radia TOK FM komisja jeszcze w środę miała się spotkać, by wybrać przewodniczącego. Jak wynika z naszych informacji, lewica chce uniknąć przedłużania impasu, jaki mogłoby wywołać ponowne wysunięcie kandydatury Szydło (i ponowne jej odrzucenie). Wobec tego szykuje się do zgłoszenia własnej kandydatki. Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby to być holenderska europosłanka Agnes Jongerius.

Popołudniu okazało się, że komisja zbierze się w czwartek. - 18 lipca na godz. 10 zaplanowano posiedzenie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych, na którym ma zostać podjęta próba wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących komisji - poinformowały PAP służby prasowe PE.

Nie wiadomo, czy Beata Szydło zdecyduje się na trzeci start w głosowaniu. Według informacji portalu wpolityce.pl sama była premier ma podjąć decyzję w tej sprawie. 

W poniedziałek była polska premier i obecna europosłanka Beata Szydło (PiS) w tajnym głosowaniu po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE.

27 do 21. Przegrana pierwsza

Przypomnijmy, pierwsze głosowanie na stanowisko szefa komisji zatrudnienia Beata Szydło przegrała w ubiegłą środę stosunkiem głosów 27 do 21. Głosowanie odbiło się szerokim echem. Przedstawiciele PiS orzekli, że to "odwet, akt politycznej zemsty; taka mała vendetta małych ludzi" za to, że Mateusz Morawiecki torpedował - udanie - kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

Opozycja z kolei przekonywała, że wynik głosowania to rezultat prowadzonej przez cztery lata polityki międzynarodowej PiS. Radosław Sikorski - w TOK FM - wypomniał byłej premier m.in. wynoszenie unijnych flag z kancelarii premiera czy niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM