Ursula von der Leyen: Praworządność to święta wartość Unii. Pierwszy wywiad nowej szefowej KE dla polskich mediów

- Wolność słowa, sprawiedliwości i prasy jest podstawą Unii. Zawsze będziemy działać na rzecz jej ochrony tam, gdzie jest potrzebna - mówi Ursula von der Leyen. Nowa szefowa w wywiadzie dla "Wyborczej" zapewnia, że praworządność "to święta wartość" UE.
Zobacz wideo

Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej w miniony wtorek (16 lipca). Za kandydaturą niemieckiej polityczki zagłosowało 383 europosłów, przeciwko 327, a 22 wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

Bartosz Wieliński z "Wyborczej", w pierwszym wywiadzie dla polskiej prasy, zapytał Ursulę von der Leyen, czy coś zaproponowała węgierskiemu Fideszowi oraz Prawu i Sprawiedliwości, za poparcie jej kandydatury. - Kraje Europy Środkowej i Wschodniej zaufały mi, ponieważ znały mnie z czasów, gdy byłam szefem niemieckiego MON. Nie zawsze się zgadzaliśmy w kwestiach obronności, ale myślę, że wielu moich dawnych kolegów z ministerstw obrony rekomendowało mnie jako osobę, z którą można pracować. To bardzo pomogło. A gdy patrzy się na podział na Europę Zachodnią i Wschodnią, to na wschodzie wyczuwam potrzebę większej akceptacji i bycia bardziej widocznym - odpowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jak podkreśliła niemiecka polityczka, "wolność słowa, sprawiedliwości i prasy jest podstawą Unii". - Zawsze będziemy działać na rzecz jej ochrony tam, gdzie jest potrzebna - stwierdziła. I dodała, że "praworządność jest jedną ze świętych wartości Unii Europejskiej". - Aby ostudzić emocje wzbudzane przez tę kwestię, popieramy wdrożenie mechanizmu, który wprowadzi przejrzystą sprawozdawczość co do przestrzegania zasad państwa prawa w każdym państwie członkowskim. Dzięki temu będzie jasne, że nie chodzi o wskazywanie palcem poszczególnych krajów, ale o to, by kontrolować wszystkich - oceniła Ursula van der Leyen w rozmowie z "Wyborczej".

Czytaj też: Beata Szydło bez stanowiska w PE. "Została zapamiętana, jako ta, która nie ukorzyła się przed Unią">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Ursula von der Leyen: Praworządność to święta wartość Unii. Szefowa KE dla "Wyborczej"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Jarslaw Kaczynski to polityk formatu miedzynarodowego, mcna osobowosc i czlooweik ktory nie zdradzi nigdy Polski. Z jego zdaniem trzeba sie liczyc na arenie miedzynardowej, jak i jego wizja wspolnotowosci europejskiej. Zawalczyli o Von Layen i z mojej oceny ludzi nie zawiedziemy sie Panie Jaroslawie, to jednak mimo swojej niemieckosci czlowiek centrum sprawiajacy wrazenie, iz projekt europejski jest jej bliski.
  Panie wybacz mnie grzesznemu za diabelskie nauki, von Layen to zodiakalna waga, slowem nie jest zle, warto bylo poswiecic stanowiska dla tego wyboru.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  jak wyglada chocby "wolnosc pracy" w Niemczech to my juz dokladnie wiemy. Nie sadze rowniez , zeby zastosowano identyczne standardy dla wszystkich krajow UE. Zwlaszcza po slowach zapijaczonego Junckera , "ale to jest Francja", zeby cos sie pod tym wzgledem zmienila. W kazdym badz razie UvL nie powinna zapominac, dzieki jakiej partii , zostala wybrana, choc jak zu od Niemcow spodziewac sie wdziecznosci !

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Przywódcy Europy Zachodniej, Pani Ursula von der Leyen, nie są dziecmi, którym Kaczyński moze opowiadac bajki. A poniewaz ten starzec nie ma rodziny, nie ma dzieci, to te bajki brzmią jak horrory. Nikt w Europie się Polski nie boi, odkąd ministrem obrony narodowej przestał byc Macierewicz, zadne tajemnice woskowe nie są przekazywane obcym wywiadom. Nikt Polski nie słucha, tak jak antyszczepionkowców, przeciwników w walce z ociepleniem klimatu, z pakietem klimatycznym. Magister Ziobro wspólnie z Kaczyńskim podporządkowują swojej partii prawo w Polsce, sądy, prokuraturę, zeby zapewnic sobie bezkarnośc. Wie o tym i Komisja Wenecka, i TSUE, i Pan Timmermans, i pani von der Leyen. Oni przeanalizowali postępowanie Viktora Orbana w przejmowaniu państwa na własnośc, i wiedzą jakie znaczenie miały zmiany przeprowadzane stopniowo, prawie niezauwazalnie, w sądach na Węgrzech az do ich zupełnego zniszczenia. Tak jak zbrodnicza machina III Rzeszy by nie działała, ZSRR, PRL, bez małych, podłych ludzi, tak samo dobrazmiana nie mogłaby działac bez Ziobry, Wójcika, Kanthaka, Zaradkiewicza, Przyłębskiej. Zeby wejśc do europejskiej wspólnoty musimy najpierw porządnie się wykąpac, pozbyc się świerzbu i wszy, wyczyścic paznokcie, buty, ostrzyc włosy, wymyc zęby. Ubrac się stosownie, nie jak Zalewska, która na postument do popiersia załozyła minispódniczkę, albo Saryusz Wolski noszący spodnie przepasane sznurkiem.
  Za dwie kadencje moze nas zauwazą, dostrzegą zmiany jakich dokonaliśmy, i zaczną się z nami liczyc ponownie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX