50. rocznica lądowania na Księżycu. "Nasza wiedza o Układzie Słonecznym rozpoczęła się od programu Apollo"

- Nie było wiadomo, jak głęboka jest wierzchnia warstwa piasku i pyłu, dzięki któremu tak świetnie udało się sfotografować ślady butów. Niektórzy uważali, że ta warstwa może być tak głęboka, że astronauci i lądownik, zakopią się w niej, niczym w ruchomych piaskach - mówił w TOK FM dr Krzysztof Kanawka.
Zobacz wideo

20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. Udało się to załodze Apollo 11, czyli Neilowi Armstrongowi, Buzzowi Aldrinowi i Michaelowi Collinsowi. 

Misja kosmiczna Apollo 11 była częścią programu Apollo zainicjowanego w 1961 roku. Prezydent USA John F. Kennedy obiecał wtedy, że Amerykanie staną na Księżycu przed upływem dekady. Neil Armstrong postawił nogę na srebrnym globie 20 lipca 1969 roku.

- Nasza wiedza o układzie słonecznym oraz o Księżycu zaczęła się tak naprawdę o od programu Apollo. Wiele informacji nie byłoby możliwe do pozyskania dzięki samej tylko astronomicznej obserwacji - mówił w TOK FM dr Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions.

Jak tłumaczył, przed misjami na Księżyc nie było wiadomo, czy kratery na Księżycu powstały na skutek uderzeń różnych obiektów, czy może na skutek aktywności wulkanicznych. 

- Nie było wiadomo, jak głęboka jest wierzchnia warstwa piasku i pyłu, dzięki któremu tak świetnie udało się sfotografować ślady butów. Niektórzy uważali, że ta warstwa może być tak głęboka, że astronauci, lądownik, zakopią się w niej, niczym w ruchomych piaskach - wymieniał dr Kanawka. 

Podkreślił, że przed programem Apollo nie wiadomo było również, jak powstał Księżyc. Obowiązująca dziś teoria (teoria wielkiego zderzenia - red.), wówczas nie była brana pod uwagę. 

Uczestnicy misji Apollo 11 przywieźli ze sobą z Księżyca 21 kg próbek. 

- Samo zebranie próbek skał księżycowych pozwoliło nam określić, co się dalej dzieje w układzie słonecznym. Dzięki powiązaniu wieku skał z kraterami - tłumaczył. 

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Posłuchaj całej rozmowy:

DOSTĘP PREMIUM