20 tysięcy dolarów za lot w kosmos? "To ma się udać w ciągu kolejnych dekad"

Są firmy, które intensywnie pracują nad turystyką kosmiczną w kierunku znacznego obniżenia cen. Chcą, aby bilet kosmiczny kosztował tyle, co bilet lotniczy na pierwszą klasę - przekonywał w TOK FM dr Bidushi Bhattacharya, inżynierka kosmiczna i wieloletnia pracowniczka NASA.
Zobacz wideo

Zdaniem dr Bidushi Bhattacharya, zakończenie programu księżycowego przez rząd USA było "wstydem". - Myślę, że zrezygnowano z tego projektu, bo rząd nie był wystarczająco zmotywowany do wydawania tak dużych pieniędzy. Przecież wyścig kosmiczny to była sprawa polityczna. Po tym, gdy USA wygrały z ZSRR, politycy nie byli zainteresowani inwestowaniem w loty kosmiczne – wyjaśniała inżynierka kosmiczna, która przez wiele lat pracowała w NASA.

Ekspertka podkreśliła, że w prywatnej części sektora kosmicznego już myśli się o kolonizacji księżyca. Jak przyznała, sama planuje zostać... kosmiczną turystyką. - Mamy z mężem pewien Plan. Z okazji 50 rocznicy ślubu pojedziemy na wycieczkę kosmiczną. Chcemy okrążyć Ziemię – zdradziła dr Bhattacharya.

Karolina Głowacka dopytywała, ile może kosztować taka przyjemność. - No pomyślmy. Jesteśmy małżeństwem od 7 lat, wiec za kilka dekad myślę, że ta cena będzie wynosiła, powiedzmy, od 20 do 50 tysięcy dolarów. Zaczęłam oszczędzać. Ale są firmy, które intensywnie pracują nad turystyką kosmiczną w kierunku znacznego obniżenia cen. Chcą, aby bilet kosmiczny kosztował tyle, co bilet lotniczy na pierwszą klasę. To ma się udać w ciągu kolejnych dekad – przekonywała ekspertka.

Obecnie za pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trzeba zapłacić kilkanaście milionów dolarów. 

Jak przykład dr Bhattacharya podała rozwój technologii komputerowej i ciągle spadające ceny takich produktów. - Takie są przewidywania! Pomyśl o cenie komputerów, jak drastycznie spadły w ostatnich latach, jak bardzo się ta dziedzina rozwinęła. Sytuacja może podobnie wyglądać w branży kosmicznej, która jest przecież zasadniczo zależna od technologii. Właśnie dlatego firmy prognozują, że taka wycena jest jak najbardziej realistyczna – oceniła była pracowniczka NASA.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM