Ukraina wybiera parlament. Faworytem nowa partia prezydenta Zełenskiego

Na Ukrainie trwają w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne. Faworytem jest partia Sługa Narodu nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która w sondażach zdobywa ponad 40 procent poparcia i walczy o samodzielną większość.
Zobacz wideo

Lokale wyborcze otwarto o godzinie 8 czasu lokalnego i zostaną one zamknięte o godzinie 20 (7-19 w Polsce). Natychmiast po zakończeniu głosowania oczekiwane są pierwsze wyniki sondaży powyborczych, tzw. exit-polls.

Jak podała Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie - do południa frekwencja wyborcza wyniosła 19,2 procent.

Tak samo, jak w poprzednich (również przedterminowych) wyborach do Rady Najwyższej z 2014 roku głosowanie nie odbywa się na zajętym przez Rosję Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Dlatego zamiast 450 deputowanych - Ukraińcy wybierają ich 424. Mieszkańcy Krymu oraz kontrolowanych przez separatystów terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego mogą jednak oddać głos na terenach znajdujących się pod kontrolą legalnych władz Ukrainy.

Sługa Narodu faworytem w sondażach

- Jeśli spojrzymy na sondaże opinii, to wszystkie dają partii Sługa Narodu poparcie ponad 40 procent: 42, 43, a niektóre nawet 47, ale diabeł - jak zawsze - tkwi w szczegółach - mówiła w TOK FM dr Olena Babakova. Dziennikarka zwróciła uwagę, że Ukraina ma inną ordynację wyborczą niż Polska. Część mandatów (225) wybiera się w sposób proporcjonalny, a w przypadku pozostałych obowiązują okręgi jednomandatowe (ordynacja większościowa).

- Jak wskazuje historia Ukrainy, w okręgach jednomandatowych zwykle faworyzowane są duże i stare partie, to są siły bardziej konserwatywne, prorosyjskie - mówiła podkreślając, że nawet jeżeli Sługa Narodu będzie miała imponujący wynik w tej części proporcjonalnej, to i tak może nie zdobyć samodzielnej większości właśnie przez słabszy wynik w okręgach jednomandatowych.

Jak mówił z kolei Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powód wysokich notowań partii Wołodymyra Zełenskiego wśród Ukraińców jest taki sam, jak jego wygranej w wiosennych wyborach prezydenckich - przypomnijmy, w drugiej turze Zełenski zdobył ponad 73 procent głosów.

- Dwie trzecie Ukraińców deklaruje, że chce nowych osób, które wcześniej w ogóle nie było zaangażowane w politykę, które są uczciwe, niesplamione korupcją i niezaangażowane w jakieś lokalne układziki biznesowe - wskazał w TOK FM Szeligowski.

Kto jeszcze ma szanse na wejście do parlamentu?

Według sondaży, 5-procentowy próg wyborczy pokonują także: prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie (ok. 12 proc.), Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko (ok. 8 procent), Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (ok. 7 procent) oraz Hołos (Głos) muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka.

Łącznie w wyborach startują reprezentanci 64 ugrupowań politycznych. W okręgach jednomandatowych zarejestrowanych zostało 3220 kandydatów.

Na podanie oficjalnych wyników wyborów Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie ma czas do 5 sierpnia.

Przedterminowe wybory parlamentarne zostały rozpisane przez prezydenta Zełenskiego 21 maja, dzień po jego zaprzysiężeniu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM