Iran twierdzi, że aresztował amerykańskich szpiegów. Trump zaprzecza

Władze Iranu poinformowały, że aresztowały siedemnastu szpiegów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Niektórzy z nich - tak twierdzi Teheran - zostali skazani na śmierć.
Zobacz wideo

Irańczycy mieli wyłapywać szpiegów CIA przez dwanaście miesięcy do marca tego roku. Teheran przekazał, że wszyscy byli Irańczykami, działali niezależnie od siebie i pracowali w obiektach wojskowych, nuklearnych i w sektorze prywatnym. "Kompletne kłamstwo" - skomentował te doniesienia Donald Trump.

Relacje między Iranem a Stanami Zjednoczonymi są napięte od zeszłego roku, gdy Waszyngton wycofał się z umowy nuklearnej. W czerwcu prawie doszło do wojny, Irańczycy zestrzelili wtedy amerykańskiego drona. W zeszłym tygodniu Trump przekazał, że okręt USS Boxer zniszczył irańską bezzałogową maszynę. 

Nie tylko z Waszyngtonem stosunki Teheranu są bardzo złe. Ajatollahowie weszli również w ostry spór z Londynem - w piątek przejęli w Cieśninie Ormuz tankowiec pływający pod brytyjską banderą. W ten sposób Irańczycy odpowiedzieli na zatrzymanie ich statku w okolicach Gibraltaru.

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM