Wielka Brytania. Boris Johnson nowym liderem Partii Konserwatywnej

Boris Johnson pokonał w partyjnym głosowaniu obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta. W środę nowy lider Torysów obejmie urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May.
Zobacz wideo

Boris Johnson, który był zdecydowanym faworytem komentatorów i bukmacherów od pierwszych dni walki o schedę po May, uzyskał aż 66,4 proc. Frekwencja wyniosła 87,4 proc.

Wygranej w wyborach pogratulowała mu Theresa May. 

W środę ustępująca premier weźmie udział w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin, po której wróci na Downing Street, gdzie wygłosi swoje ostatnie przemówienie. Potem uda się na audiencję u królowej Elżbiety II, podczas której złoży rezygnację ze stanowiska.

Następnie Pałac Buckingham zaprosi Borisa Johnsona na spotkanie z monarchinią, na którym zostanie poproszony o stworzenie nowego rządu. Pierwsze nominacje na czołowe stanowiska - ministrów finansów, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony i ds. brexitu - o spodziewane są jeszcze w środę wieczorem. 

55-letni Boris Johnson po raz pierwszy został wybrany do parlamentu w 2001 roku. W latach 2008–2016 był burmistrzem Londynu. Boris Johnson kierował też brytyjską dyplomacją w rządzie Theresy May, w latach 2016-2018.  

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM