Rekordy gorąca padły dziś w kilku europejskich krajach

Fala upałów przechodzi przez Europę, temperatura przekracza 40°C, rekordy zostały pobite już we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii.
Zobacz wideo

Paryż

W stolicy Francji, Paryżu zanotowano absolutny rekord stacji meteorologicznej - 42,4°C. Według służb meteorologicznych Meteo France, w stolicy Francji padł tym samym historyczny rekord ciepła. Po raz ostatni temperaturę powyżej 40 stopni zanotowano tam w lipcu 1947 r. Upały we Francji nie słabną od poniedziałku. Noc ze środy na czwartek była w stolicy wyjątkowo gorąca z temperaturą wynoszącą 25 stopni Celsjusza. Według meteorologów była to trzecia najgorętsza noc po dwóch nocach w sierpniu 2003 r. 

Lingen, Saksonia

Tu też padła rekordowa temperatura dla kraju  wyniosła ona 41,6°C. Po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów w 1881 roku w Niemczech zanotowano 42 stopnie. Poprzedni rekord - 41,5 stopnia, również w Lingen - przetrwał tylko kilka godzin.

Również tym razem meteorolodzy prognozują, że może to nie być najwyższa wartość na skali termometrów podczas fali upałów, która przetacza się przez Niemcy. Zdaniem synoptyków, w piątek mogą zostać ustanowione kolejne rekordy. Za tropikalne upały odpowiedzialny jest wyż Yvonne, który z południa i południowego wschodu przynosi podzwrotnikowe powietrze oraz bezchmurną pogodę. Ochłodzenie ma przyjść dopiero w sobotę.


Holandia

Rekordową temperaturę 40,4 st. C. odnotowano na południu Holandii - poinformował na Twitterze holenderski królewski instytut meteorologiczny KNMI. Był to nowy rekord w porównaniu ze środą, kiedy termometry wskazywały 39,3 st. C. Temperatura w tym kraju nigdy nie osiągnęła 40 stopni Celsjusza. Do środy rekord ciepła po raz ostatni padł w lecie 1944 r. i wynosił 38,6 st. C.


Belgia

W Belgii temperaturę 40,6 stopni Celsjusza zmierzono w czwartek po południu w bazie wojskowej Kleine-Brogel na północnym wschodzie kraju, co jest historycznym rekordem ciepła - poinformował Królewski Instytut Meteorologiczny. 


Wielka Brytania

Synoptycy nie wykluczają możliwości pobicia rekordu 38,5 st. z sierpnia 2003 r. Upały paraliżują ruch na kolei. Czwartkowa fala gorąca doprowadziła też do ustanowienia nowego rekordu najwyższej temperatury w lipcu - 37,7°C, przebijając dotychczasowy rekord z 2015 roku o 1,4 stopnia Celsjusza.

Wysoka temperatura zakłóciła m.in. funkcjonowanie londyńskiego metra, a także wiele połączeń kolejowych. Operatorzy zachęcali do przełożenia podróży, obawiając się utrudnień w ruchu spowodowanych przegrzaniem torów. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM