Korea Północna wystrzeliła rakiety. "Pjongjang testował nowy rodzaj pocisków"

W ocenie południowokoreańskich wojskowych Pjongjang testował w środę nowy rodzaj pocisków. Poinformował o tym minister obrony narodowej Korei Płd. Dziong Kiong Du. Jego wypowiedź cytuje agencja Yonhap, która podała, że w środę wystrzelono w sumie dwa pociski.
Zobacz wideo

Oba przeleciały odcinek o długości ok. 250 km, zanim wpadły do Morza Japońskiego, osiągając wysokość ok. 30 km - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. Według agencji Yonhap maksymalna odległość od miejsca wyniesienia pocisków do ich upadku mogła wynosić 330 km.

Japońskie ministerstwo obrony podało z kolei, że pociski wystrzelone przez armię północnokoreańską wpadły do morza jeszcze przed zbliżeniem się do japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej i morza terytorialnego tego państwa.

O kolejnej północnokoreańskiej próbie balistycznej poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. w specjalnym komunikacie. Rakiety wystrzelono z poligonu zlokalizowanego na mierzei Hodo w prowincji Hamgjong Południowy na wschodzie kraju.

Siły utrzymane w pełnej gotowości

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. zapewniło, że monitoruje sytuację i na wypadek dalszych prób utrzymuje siły wojskowe Korei Południowej w pełnej gotowości.

Południowokoreańskie ministerstwo obrony nie wskazało w swym komunikacie, czy pociski wystrzelone w środę również przypominały parametrami rosyjskie SS-26 Iskander, jak to miało miejsca w wypadku pocisków wystrzelonych przed tygodniem.

W komentarzach zaznacza się, że Pjongjang pracuje nad systemem mniejszych, ale niezwykle szybkich pocisków - "łatwiejszych do ukrycia, do wyprodukowania i lepiej sterowalnych" niż to miało miejsce w wypadku rakiet testowanych przez KRLD w poprzednich latach.

Kolejna próba w ostatnich dniach

Jest to już druga próba z rakietami krótkiego zasięgu, jaką Korea Płn. przeprowadziła w ostatnich dniach.

W ubiegły czwartek siły zbrojne KRLD wystrzeliły dwie rakiety krótkiego zasięgu z poligonu w pobliżu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu. Przeleciały one: jedna - 690 km, druga - 430 km, zanim powpadały do morza.

Przeprowadzenie próby balistycznej przez KRLD w ubiegłym tygodniu potwierdziły południowokoreańskie, japońskie i amerykańskie źródła wojskowe.

Agencja Kyodo zaznacza, że środowy test przeprowadzono mimo sygnałów, jakie dyplomacja północnokoreańska wysłała we wtorek do administracji w Waszyngtonie. Podczas wizyty przedstawiciela Białego Domu w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej w Panmundżomie, który przywiózł ze sobą fotografie ze spotkania prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem w dniu 30 czerwca, padły deklaracje, że rozmowy na linii Waszyngton-Pjongjang "zostaną wkrótce wznowione".

Taką nadzieję wyraził też w poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. W jego ocenie ponowienie spotkań roboczych nastąpi "w niedługim czasie".

Wystrzelenie rakiet w ubiegły czwartek "było pierwszą próbą balistyczną przeprowadzoną od czasu spotkania przywódcy KRLD Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod koniec czerwca" - przypomina Reuters. Podczas spotkania Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej Trump i Kim Dzon Un rozmawiali o zaprzestaniu przez KRLD prób balistycznych i testów jądrowych w zamian za ewentualne zniesienie sankcji nałożonych na ten kraj.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM