Najpierw Teksas, potem Ohio. Druga strzelanina w USA w ciągu 24 godzin. Są zabici i ranni

Dziewięć osób zostało zabitych, a 16 rannych - w niedzielę w nocy, czasu lokalnego w strzelaninie w mieście Dayton w stanie Ohio w północno-wschodniej części USA. Napastnik nie żyje - poinformowała lokalna policja. To druga strzelanina w Stanach Zjednoczonych w ciągu niespełna 24 godzin.

Strzelanina rozpoczęła się o godz. 1.22 czasu lokalnego (godz. 7.22 w Polsce), ale obecni w pobliżu funkcjonariusze mogli "szybko ją zakończyć" - poinformowała na Twitterze policja w Dayton, nie podając więcej szczegółów.

Nie ujawniono tożsamości ani motywów sprawcy ataku. Agencje nie podają, w jaki sposób napastnik zginął.

Do strzelaniny doszło w Oregon District - historycznej dzielnicy Dayton, niedaleko śródmieścia - gdzie mieszczą się kluby nocne, bary, restauracje, teatry, galerie i sklepy. Nie są na razie znane okoliczności zajścia. W sprawie wszczęto śledztwo, w którym policji pomaga FBI.

Według funkcjonariuszy, co najmniej 16 osób z obrażeniami zostało odwiezionych do lokalnych szpitali.


Rzeczniczka szpitala Miami Valley, Terrea Little przekazała, że przyjęto 16 rannych osób. Nie powiedziała jednak, w jakim są stanie.

Rzeczniczka Kettering Health Network, Elizabeth Long poinformowała, że wiele ofiar strzelaniny zostało przywiezionych do kilku szpitali, ale nie ujawniła dokładnej liczby poszkodowanych.

21-latek otworzył ogień w Teksasie

Do strzelaniny w Ohio doszło kilkanaście godzin po tym, jak 21-latek otworzył ogień w supermarkecie Walmart w El Paso w stanie Teksas, zabijając 20 osób i raniąc 26.

Mężczyzna - jak podały służby - został zatrzymany przez policję. - Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału; żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny - poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez.

Nie wiadomo, jakie były motywy działania 21-latka, ale wiadomo na podstawie jego aktywności w internecie, że przygotowywał swą akcję od miesiąca. Jego opublikowany na Facebooku manifest jest pełen mowy nienawiści i nawołuje do przemocy. Tekst ten jest też rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący w pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym przede wszystkim wobec mieszkańców Meksyku. 

Prezydent Donald Trump złożył kondolencje rodzinom ofiar strzelaniny.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM