Blisko 3 tys. osób zmarło w Holandii z powodu upałów. To dane dotyczące tylko jednego tygodnia lipca

W związku z rekordowymi upałami w ciągu jednego tygodnia - pod koniec lipca - w Holandii zmarły 2964 osoby. To o 400 więcej niż średnio latem w tym kraju - poinformował w piątek holenderski urząd statystyczny.
Zobacz wideo

Większość zgonów odnotowano na wschodzie 17-milionowej Holandii, gdzie wysokie temperatury utrzymywały się dłużej niż w innych częściach kraju. Temperatury sięgały tam 40 stopni Celsjusza.

Podobną liczbę zgonów w Holandii odnotowano podczas fali upałów w 2006 roku.

Rekordowo upalny lipiec

Europejska służba monitorująca zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S) informowała niedawno, że lipiec był najcieplejszy w historii pomiarów.

Globalna temperatura w lipcu była o 0,56 stopnia wyższa niż średnia dla tego miesiąca z lat 1981-2010 oraz o 0,04 stopnia wyższa niż średnia z  lipca 2016 roku, który był poprzednim najcieplejszym lipcem w historii pomiarów meteorologicznych.

W wielu miastach - nie tylko Holandii, ale też Francji czy Belgii - temperatura sięgała w dzień ponad 40 stopni Celsjusza, a w nocy ponad 25 stopni. Upalnie było też w Wielkiej Brytanii, gdzie słupki rtęci wskazywały nawet 37 stopni.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM