Frank szwajcarski coraz droższy. Przebił barierę 4 zł

- Droższy kurs franka to oczywiście większe obciążenie dla kredytobiorców. Rata kredytu zawsze przeliczana jest na bazie kursu franka - tłumaczył w TOK FM Marek Rogalski z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.
Zobacz wideo

Frank szwajcarski kilkanaście minut temu przebił psychologiczny poziom 4 złotych. Waluta w ciągu ostatnich dni zdrożała o 10 groszy, jest najdroższa od ponad dwóch lat. Dziś notowania franka idą w górę od samego rana. A to oznacza złe informacje dla blisko pół miliona kredytobiorców frankowych - mówił w TOK FM Marek Rogalski z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

- Droższy kurs franka to oczywiście większe obciążenie dla kredytobiorców. Rata kredytu zawsze przeliczana jest na bazie kursu franka - dodał. 

A obserwowany dziś kurs, to rynkowy kurs średni - te bankowe, po których przeliczane są raty, już przekraczają 4 złote.

Szwajcarskiej walucie sprzyja m.in. niepewność na światowych i europejskich rynkach. A gdy notowania giełdowe na największych parkietach na świecie spadają, szwajcarska waluta jest traktowana przez inwestorów jako pewnego rodzaju "bezpieczna przystań".

Nie bez wpływu na sytuację na rynkach pozostają napięcia na linii Stany Zjednoczone - Chiny.

Spada liczba posiadaczy kredytów bankowych 

Według informacji Biura Informacji Kredytowej, osób spłacających kredyty frankowe jest w Polsce 450 tysięcy. Ich liczba spada, bo jeszcze rok temu w czerwcu było to 520 tysięcy.

Zdaniem specjalistów jedną z przyczyn tego, że tzw. frankowiczów ubywa, jest ruch na wtórnym rynku nieruchomości, z jakim mamy obecnie do czynienia. - Poważnym problemem w przypadku gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyty we frankach, było to, że znalazły się w pewnym momencie "pod wodą". To znaczy, że wartość nieruchomości była w pewnym momencie niższa niż wartość samego kredytu. Ale teraz mamy tak szybki wzrost cen nieruchomości, że okazuje się, iż część tych osób może znów znaleźć się "nad wodą" i mogą sprzedać swoje nieruchomości - mówił w Magazynie EKG dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Frank szwajcarski coraz droższy. Przebił barierę 4 zł
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    Jesli indolenci w kazdej istotnej dziedzinie sadze ze przeczekaja PIS, ze przeczekaja Trumpa ze wroci stara mutti z dedeerowskiego efdejotu, too my wam stare pisiory mowimy tamtej Polski juz nie da reanimowac, nadchodza globalne zmiany, zmiany nieodwracalne, tworzy sie nowa geografia ekonomiczna swiata. Wuedza ktyora wam tloczono do waszych pustych mozgpowin staje sie walsnie nieaktualna i stajecie sie anachronicznym swmiesznym kanapianym klubem dla emerytow. Zmarnowaliscie Polsce najlepsze 25 lat koniunktury rozwojowej dokonalisci nieodwracalnych zmian w mozgach duzego procenta Polakow, ktorzy replikowali te steki niedorzecznosci w mozgach kolejnych Polakow i ktorzy nadal maja spore wplywy w naszym panstwie. Pytam po co to robicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX