Niemcy wprowadzą podatek od SUV-ów? "Pochłaniają więcej zasobów, paraliżują przestrzeń miejską"
W Niemczech toczy się dyskusja na temat zmiany polityki podatkowej. Federalna Agencja Środowiska zaproponowała, by dodatkowo opodatkować właścicieli SUV-ów. Jako jeden z powodów podaje ich szkodliwość dla środowiska - tego rodzaju samochody charakteryzują się większą emisją CO2.
Jak tłumaczył w TOK FM dr Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w Niemczech popularność SUV-ów rośnie w bardzo dużym tempie - w 2019 roku zarejestrowano blisko milion tych pojazdów. Zgodnie z badaniami, Niemcy kupują je chętnie, ponieważ postrzegają je jako bezpieczne.
- Wyższy podatek ma się pojawić już przy zakupie, a następnie przy użytkowaniu auta. Nie chodzi tylko o to, że do wyprodukowania takiego samochodu trzeba zużyć więcej zasobów, ale też o to, że ten typ samochodu paraliżuje przestrzeń miejską - tłumaczył dr Płóciennik.
To nie jedyne propozycje zmiany podatków, o których dyskutuje się ostatnio w Niemczech. Socjaldemokraci i Zieloni chcą podniesienia VAT na mięso z 7 do 19 proc. Również w tym przypadku chodzi o ochronę środowiska.
Z raportu naukowców współpracujących z Organizacją Narodów Zjednoczonych wynika, że bez obniżenia produkcji mięsa trudno będzie walczyć ze skutkami kryzysu klimatycznego. Jak dowodzą, przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada za gigantyczną emisję gazów cieplarnianych oraz pochłania wielkie ilość wody.
Liberałowie z FDP krytykują ten pomysł i ostrzegają, że doprowadzi to do ruiny niemieckich hodowców.
Niemcy chcą wprowadzić zakaz sprzedawania plastikowych reklamówek w sklepach. Podjęcia takich kroków domaga się federalny resort środowiska. Jego szefowa w wywiadzie dla Bild am Sonntag podkreśla, że zakaz pozwoliłby na szybsze ograniczanie negatywnego wpływu plastiku na środowisko.
Niemiecki resort środowiska nie podaje jednak, kiedy dokładnie całkowity zakaz sprzedaży popularnych reklamówek miałby wejść w życie.
Już teraz na sprzedaż plastikowych torebek w Niemczech nałożona jest opłata w wysokości 64 eurocentów za sztukę, która, jak podkreślają urzędnicy, przynosi widoczne korzyści.
Nadchodzi katastrofa klimatyczna. Dlatego będziemy nazywać rzeczy po imieniu
Grozi nam wymarcie. Nam i innym korzystającym z dobrodziejstw Ziemi gatunkom. Zmiany klimatyczne, problemy i ryzyko przerodziły się w klimatyczny KRYZYS, spodziewaną KATASTROFĘ i grożące nam na poważnie ZAŁAMANIE. Najwyższy czas zmienić język. O klimacie nie można już mówić "na miękko". I tak robimy w TOK FM i na tokfm.pl.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- Zamieszanie z dymisją ministra obrony Ukrainy. Deputowany Arachamija: W tym tygodniu nie będzie zmiany
- Nagrody Grammy rozdane. Triumf Beyonce i Harry'ego Stylesa. Piosenkarka pobiła rekord wszechczasów
- Lawiny w Alpach. Dziesięć osób zginęło w weekend w Austrii i Szwajcarii
- "F-16 są lepsze od Su czy MiG-ów". Gen. Wroński: Po ich otrzymaniu Ukraińcy uzyskaliby panowanie w powietrzu
- Błaszczak o przyszłosci Wojska Polskiego. "To będzie najsilniejsza armia lądowa w Europie"