Niemcy wprowadzą podatek od SUV-ów? "Pochłaniają więcej zasobów, paraliżują przestrzeń miejską"

Wyższy podatek ma się pojawić już przy zakupie, a następnie przy użytkowaniu auta - tłumaczył w TOK FM dr Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W Niemczech toczy się dyskusja na temat zmiany polityki podatkowej. Federalna Agencja Środowiska  zaproponowała, by dodatkowo opodatkować właścicieli SUV-ów. Jako jeden z powodów podaje ich szkodliwość dla środowiska - tego rodzaju samochody charakteryzują się większą emisją CO2. 

Jak tłumaczył w TOK FM dr Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w Niemczech popularność SUV-ów rośnie w bardzo dużym tempie - w 2019 roku zarejestrowano blisko milion tych pojazdów. Zgodnie z badaniami, Niemcy kupują je chętnie, ponieważ postrzegają je jako bezpieczne. 

- Wyższy podatek ma się pojawić już przy zakupie, a następnie przy użytkowaniu auta. Nie chodzi tylko o to, że do wyprodukowania takiego samochodu trzeba zużyć więcej zasobów, ale też o to, że ten typ samochodu paraliżuje przestrzeń miejską  - tłumaczył dr Płóciennik. 

To nie jedyne propozycje zmiany podatków, o których dyskutuje się ostatnio w Niemczech.  Socjaldemokraci i Zieloni chcą podniesienia VAT na mięso z 7 do 19 proc. Również w tym przypadku chodzi o ochronę środowiska. 

Z raportu naukowców współpracujących z Organizacją Narodów Zjednoczonych wynika, że bez obniżenia produkcji mięsa trudno będzie walczyć ze skutkami kryzysu klimatycznego. Jak dowodzą, przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada za gigantyczną emisję gazów cieplarnianych oraz pochłania wielkie ilość wody.

Liberałowie z FDP krytykują ten pomysł i ostrzegają, że doprowadzi to do ruiny niemieckich hodowców.

Niemcy chcą wprowadzić zakaz sprzedawania plastikowych reklamówek w sklepach. Podjęcia takich kroków domaga się federalny resort środowiska. Jego szefowa w wywiadzie dla Bild am Sonntag podkreśla, że zakaz pozwoliłby na szybsze ograniczanie negatywnego wpływu plastiku na środowisko.

Niemiecki resort środowiska nie podaje jednak, kiedy dokładnie całkowity zakaz sprzedaży popularnych reklamówek miałby wejść w życie.

Już teraz na sprzedaż plastikowych torebek w Niemczech nałożona jest opłata w wysokości 64 eurocentów za sztukę, która, jak podkreślają urzędnicy, przynosi widoczne korzyści.

Nadchodzi katastrofa klimatyczna. Dlatego będziemy nazywać rzeczy po imieniu

Grozi nam wymarcie. Nam i innym korzystającym z dobrodziejstw Ziemi gatunkom. Zmiany klimatyczne, problemy i ryzyko przerodziły się w klimatyczny KRYZYS, spodziewaną KATASTROFĘ i grożące nam na poważnie ZAŁAMANIE. Najwyższy czas zmienić język. O klimacie nie można już mówić "na miękko". I tak robimy w TOK FM i na tokfm.pl.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM