Trump grozi, że w odpowiedzi na podatek cyfrowy zwiększy cła na wina z Francji

Prezydent USA Donald Trump ponownie skrytykował propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne i zagroził, że w odpowiedzi może nałożyć dodatkowe cła na pochodzące z Francji wina - podaje w sobotę agencja Reutera.

Przemawiając do dziennikarzy w Białym Domu w piątek czasu lokalnego, przed odjazdem na rozpoczynający się w sobotę we francuskim Biarritz szczyt G7, Trump przyznał, że nie jest "wielkim fanem" dużych film technologicznych, choć są to "świetne amerykańskie firmy". - I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby Francja opodatkowywała nasze firmy - powiedział.

Następnie prezydent dodał, że "jeśli (Francuzi) to zrobią", Amerykanie "nałożą takie cła na ich wina, jak nigdy wcześniej".

Trump o "bardzo dobrych stosunkach" z Macronem

Trump zastrzegł przy tym, że ma "bardzo dobre stosunki" ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Agencja AFP przypomina, że w kontekście podatku cyfrowego w lipcu Trump mówił o "głupocie" Macrona.

Już wcześniej amerykański szef państwa krytykował Francję za nałożenie podatków cyfrowych na amerykańskie firmy technologiczne i zapowiadał amerykańską odpowiedź, dodając, że wina z USA są lepsze niż francuskie.

Chodzi tzw. podatek GAFA (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple), czyli zaaprobowany przez francuskie Zgromadzenie Narodowe 3-procentowy podatek od sprzedaży, który we Francji mają płacić firmy technologiczne z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie.

"Wall Street Journal" zwracał uwagę, że wiele państw europejskich bardzo chętnie obłożyłoby takim podatkiem firmy technologiczne z USA; Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania rozważają własne wersje takiego podatku. Jednak większość Europejczyków obawia się odwetu i właśnie dlatego Niemcy wycofały propozycje unijnej wersji francuskiego planu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Donald Trump grozi, że zwiększy cła na wina z Francji
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 1 raz 1

  Współczuje amerykanom, też mamy tak światłego plastusia!

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 1 raz 1

  Jakaś anomalia ogarnia świat. W Brazylii prezydentem bałwan, który wycina dżunglę amazońską. W USA sami widzimy co jest. Gość, który chce kupić Grenlandię i roznieca wojenki finansowe. W Polsce też artysta. Budowniczy wież, miłośnik zwierzyny futerkowej, gość, który nie umie powiedzieć np. "budują" tylko mówi "budujom". Nie powie "zamykają" tylko "zamykajom". A podobno taki uczony jest i nawet doktoryzowany.

 • zorro318

  0

  Nie jestem zwolennikiem wojen w zadnej postaci, ale jesli mam wybor to lepsze wojny celne od tych prawdziwych.
  Bush - Afganistan i Irak i Ameryka nie ma sposobu na wyplatanie sie z tego a Irak moze w kazdej chwili stac sie zarzewiem wojny domowej i interwencji Turcji (Kurdowie) i interwencji Iranu (szyici).O tragedii ludzi tych krajow
  tez warto pamietac.
  Obama - Syria, wojna domowa z udzialem wszystkich przeciw wszystkim, Turcja, Rosja, USA, Iran, Izrael i kryzys uchodzczy w Europie.
  Libia - do konca epoki Kadaffiego "naturalna" zapora przed inwazja Afryki i Azji do Europy, znajdowaly tam zatrudnienie setki tysiecy fachowcow z Europy ale tez i miliony z Azji i Afryki, w tej chwili welegarnia teroryzmu
  i port zaladunkowy uchodzcow.
  Trump z delikatnoscia slonia podniosl problem Grenlandii, tyle tylko ze ani Dania, ani Kanada nie beda w stanie obronic swoich interesow w Arktyce przed Rosja i Chinami a jedynym panstwem do tego zdolnym jest USA.
  USA nie zrobia tego gratis, jakies koncesje musza w przyszlosci uzyskac. Dania jest w podobnej sytuacji, co Rosja
  przy sprzedazy Alaski; transakcje na Rosjanach wymusila opinia wojskowych, ze nie beda tego zdolni tego terytorium skutecznie bronic wobec spodziewanej wojny z Anglia.

 • kap_jeden

  0

  napiął się a Chińczycy spuścili go po brzytwie wiec chce przp.. innemu, który nie może tak silnie oddać, dla mnie to mentalnie damski bokser, bo pussycatcher to na 100%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX