Wielkie pożary w Amazonii. Co można zrobić? Rekordowe wyniki notuje... ekologiczna wyszukiwarka

Amazońską dżunglę w Ameryce Południowej nadal trawią pożary, a temat ten nie schodzi z czołówek mediów. Wielu internautów zastanawia się, co mogą zrobić. Jak informuje malezyjski Business Insider, pożary w Amazonii spowodowały gigantyczny wzrost zainteresowania ekologiczną aplikacją Ecosia.
Zobacz wideo

Według ekologów i naukowców trwające już od ponad dwóch tygodni pożary Amazonii to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla Ameryki Południowej, ale też dla całego świata, bo tamtejsze lasy produkują aż 20 proc. tlenu na Ziemi. - Unia Europejska pomoże Brazylii w walce z pożarami Amazonii - także finansowo - zapowiedział szef Rady Europejskiej. Donald Tusk ostrzegał jednak brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, że jeśli nie będzie skutecznie walczył z tego typu kataklizmami, wówczas Bruksela zastanowi się nad ratyfikacją umowy handlowej z Brazylią.

Jak informuje malezyjski Business Insider, pożary w Amazonii spowodowały gigantyczny wzrost zainteresowania stroną i aplikacją Ecosia. To ekologiczna wyszukiwarka, który niemal cały zysk z reklam (80 procent) przeznacza na akcję sadzenia drzew - jej pracownicy przekonują, że są odpowiedzialni za 65 milionów nowych zasadzeń.

Przedstawiciele Ecosii twierdzą, że w ostatnich dniach zanotowali wzrost pobrań swojej aplikacji o 1150 procent (ze średnio 20 tys. dziennie, do 250 tys. w czwartek 22 sierpnia), a to wszystko w związku ze zwiększaniem świadomości ekologicznej społeczeństwa przez pożary w Amazonii i tym, że informacje z Brazylii przebiły się na pierwsze strony gazet, portali internetowych i czołówki serwisów informacyjnych w telewizji. Do pobrań aplikacji zachęcają też użytkownicy mediów społecznościowych. Aplikacja jest wyraźnie wymieniana przez użytkowników na Twitterze obok hashtagu #PrayforAmazonia.

Christian Kroll, dyrektor generalny Ecosii, stwierdził, że jego zespół ma mieszane uczucia w związku z takim wynikiem, bo to jednak efekt "tragedii" w Amazonii. 

Pożary w Amazonii sprawą polityczną

W kontekście pożarów lasów w Amazonii prezydent Brazylii zapowiedział walkę z podpalaczami. - Jesteśmy rządem, który prowadzi politykę zerowej tolerancji wobec przestępczości, także jeśli chodzi o środowisko naturalne - podkreślił Jair Bolsonaro. - Podejmiemy zdecydowane działania, by jak najszybciej przejąć kontrolę nad pożarami - zapewnił Bolsonaro. Wcześniej w piątek podpisał dekret o skierowaniu wojska do walki z pożarami lasów w Amazonii.

Zachodnie agencje zauważają, że prezydent Brazylii podjął zdecydowane działania dopiero pod presją opinii międzynarodowej. Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata. Prezydent Brazylii uznał to za ingerencję w wewnętrzne sprawy jego kraju. - Pożary wybuchają na całym świecie i nie mogą służyć jako pretekst dla ewentualnych międzynarodowych sankcji - powiedział Bolsonaro.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i zaoferował mu amerykańską pomoc w walce z pożarami lasów w Amazonii.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w roku 2018. Płomienie strawiły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Dlaczego Amazonia płonie? W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM